HABER /  GÜNCEL

Mehmet Altan hakkında tahliye kararı...

Yerel mahkeme tarafından 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' cezasına çarptırılan gazeteci yazar Mehmet Altan hakkında, Bölge Adliye Mahkemesi tahliye kararı verdi... Karara gerekçe olarak Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı gerekçe gösterildi.

Mehmet Altan hakkında tahliye kararı...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve ağabeyi Ahmet Altan'a birlikte yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci yazar Mehmet Altan hakkında, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tahliye kararı verdi. Karara gerekçe olarak Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı gerekçe gösterildi. Tahliye kararında "AYM'nin verdiği kararların kesin ve herkes için bağlayıcı olduğu" vurgulandı.

Mehmet Altan, tutukluluğuna ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmış ve AYM tarafından hak ihlali kararı verilerek tahliye edilmesine karar verilmişti. Ancak yerel mahkeme bu karara uymamış ve tahliye kararı vermemişti. Devam eden yargılama sonunda Mehmet Altan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı...

Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile yargılandığı davada ağır müebbet cezası almıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığa yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin istinaf başvurularını dosya üzerinden inceledi.

'AYM KARARI KESİNDİR' DEYİP... Ceza Dairesi, hazırladığı tensip tutanağında, sanığın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin, Mehmet Altan'ın kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar verildiği hatırlatıldı. Bu kararın kesin olduğu vurgulanan tutanakta, Anayasa gereğince Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı aktarıldı. Tutanakta, Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu kaydedildi. Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan'ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi.

BAŞKA BİR SUÇTAN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU DEĞİLSE... Mehmet Altan'ın başka suçtan hükümlü ve tutuklu değilse salıverilmesi için ilgili cezaevi idaresine yazı yazılması kararının yer aldığı tutanakta, Altan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, haftanın bir günü ikametinin bağlı bulunduğu zabıta amirliğine imza vermek suretiyle adli kontrol altına alınması karara bağlandı.

DİĞER SANIKLAR İÇİN 21 EYLÜL'E GÜN VERİLDİ... Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, 21 Eylül'e duruşma günü verildi.

BERAAT KARARI ONANDI... Öte yandan ceza dairesi tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında "silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan verilen beraat kararını onadı.

DAVANIN GEÇMİŞİ... 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Şubat'ta Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada açıkladığı kararında, sanıklar Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek’in üzerlerine atılı suçun sabit olması nedeniyle "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı suçun niteliği, ağırlığı, sanıkların yargılama sırasındaki tutum ve davranışları, cezalarının indirilmesinde hafifletici neden olmaması nedeniyle verilen hapis cezasında indirim uygulanmamasına hükmetmişti.

Sanıkların, "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "terör örgütü üyesi olma" suçlarının verilen cezanın içinde erimesi nedeniyle bu suçlardan karar verilmesine yer olmadığına karar veren mahkeme, tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında "silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan dava açılmışsa da suçu işlediği sabit olmadığından beraatine karar vermişti.

Mahkeme, Mehmet Altan'da ele geçirilen 6 adet 1 doların saklanmasına karar vererek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırmıştı. Sanıklar, yerel mahkemenin kararını açıklamasının ardından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne itirazda bulunmuştu.

AİHM TAZMİNAT KARARI VERMİŞTİ... AİHM, Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde (AİHS) güvenceye alınan haklara ilişkin sekiz şikayetinden, Anayasa Mahkemesinin de ihlal yönünde karar verdiği "Özgürlük ve güvenlik hakkı" ile "İfade özgürlüğü hakkı"nın ihlal edildiğine hükmetti. AİHM, Türkiye'yi Mehmet Altan Ve Şahin Alpay'a 21 bin 500'er euro tazminat ödenmeye mahkum etmişti.

Yorumlar 12 yorum