BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Mehdi Eker'den sosyal medya yalanına tepki

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Fransa tarafından kendisine verilen şövalye nişanıyla ilgili sosyal medyada ortaya atılan iddialara cevap verdi.

Abone ol

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, bakanlığı döneminde Fransa tarımına katkı sağladığı ve Fransa'dan hayvan ithalatı yaptığı gerekçesiyle kendine şövalye nişanı verildiği yönündeki haberlere tepki gösterdi. Eker, konuya dair defalarca açıklama yapmasına rağmen bu konudaki iddiaların dönem dönem gündeme getirildiğini söyleyerek, şövalye unvanının G20 zirvesinde gösterilen başarıdan dolayı verildiğini kaydetti.

Mehdi Eker, Fransa tarafından kendisine hayvan ithalatı yaptığı gerekçesiyle şövalye nişanı verildiği iddialarını yalanladı. Eker, söylenenin aksine şövalye ünvanının Türkiye'nin G20 Tarım Bakanları toplantısında Türkiye'nin gösterdiği başarı nedeniyle verildiğini kaydetti. İşte Eker'in o açıklamaları;

"Fransa’nın Dönem Başkanlığını yürüttüğü G20 toplantıları kapsamında, 23 Haziran 2011 tarihinde Paris’te, G20 Tarım Bakanları toplantısı da yapılmıştır. Bu toplantıda, Bakanlığımın da önerileri doğrultusunda, G20 tarihinde ilk kez “tarım, açlık, gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar, gıda krizleri, ülkelerin arz ve talep dengelerinin tespit edilmesi ve sağlanması için bir sistem oluşturulması” gibi konular tartışılmıştır. Toplantı sonucunda tarımsal üretim ve verimliliği artırmayı ve tarımsal piyasa bilgi paylaşımını ve şeffaflığı sağlamayı amaçlayan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı”nın onaylanmasına karar verilmiştir. Bu toplantıda alınan kararlar ve eylem planı dönemin G20 deklarasyon metnine de dahil edilmiştir. 

İşte o nişanın verilme nedeni

Şahsımın ve Bakanlığımın ilgili bürokratlarının, söz konusu toplantıda alınan bu önemli kararlara ve özellikle eylem planının oluşturulmasına ilişkin katkıları nedeniyle, Dönem Başkanı ülke Fransa tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sıfatıyla şahsıma ve konuyla ilgili toplantılara katılan Bakanlığımın iki Bürokratına, bahsi geçen nişanın verilmesi kararlaştırılmıştır.

Görüleceği üzere söz konusu nişanın verilmesinin sebebi; Fransa tarımına katkı yapılmış olması veya Fransa’dan hayvan ithalatı yapılmış olması değil; dünyada tarımsal üretim ve verimliliğin geliştirilmesi, tarımsal piyasa bilgilerinin paylaşımı ve şeffaflığın sağlanması ve açlıkla mücadele amacıyla ilk kez hazırlanan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı”nın kabul edilerek onaylanması sürecine yaptığımız katkılardır."

Konuyla ilgili Fransa Büyükelçiliği tarafından gönderilen resmi yazının tercümesi