BIST 4.801
DOLAR 18,65
EURO 19,58
ALTIN 1.068,77
HABER /  EKONOMİ

Mavi Marmara sonrası İsrail'e ilk ziyaret

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Akdeniz Turizm Fuarı resmi açılış töreni için dün İsrail'e gitti. Avcı'yı burada Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ile ilgililer karşıladı.

Abone ol

Mavi Marmara baskını sonrası Türkiye'den İsrail'e bakan düzeyindeki ilk ziyaret 7-8 Şubat'ta gerçekleşecek. İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile görüşecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Tel Aviv'de ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Bakan Avcı'yı, Ben Gurion Uluslararası Havaalanı'nda, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ile diğer ilgililer karşıladı. Avcı, resmi ziyaret kapsamında, bugün İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile görüşecek. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Akdeniz Turizm Fuarı resmi açılış törenine katılacak olan Nabi Avcı, Türk ve İsrailli turizmcilerle bir araya gelecek. Bakan Avcı, Tel Aviv Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen "Türkiye-İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi" açılışına katılacak. Avcı, temasları kapsamında İsrail Türk Yahudileri Cemaatiyle de bir araya gelecek.

Avcı'nın İsrail ziyaretine, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Murat Ersoy da iştirak ediyor.

İsrail güvenlik güçlerinin 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı sonucu 10 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi, iki ülke ilişkilerinin kopmasına neden olmuştu. İlişkiler, İsrail'in özür dilemesi, kurbanların ailelerine ödenecek tazminatı Türkiye'ye iletmesi ve Gazze'ye insani yardımların başlatılmasıyla normalleşme sürecine girmişti.