BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  EKONOMİ

Maliye fişli ilanla mükellefleri uyardı

Maliye kayıtdışı ekonominin önüne geçmek için mükelleflerine fiş almaları konusunda uyardı!

Abone ol

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kayıtlı ekonomiye dikkat çekmek için gazete şeklinde ilanlarla mükellefe ilginç bir uyarıda bulundu.

“Kayıtlı Ekonomi Haber” başlıklı gazete şeklindeki bilboardlarda slogan olarak “Gözümüz kayıtdışı ekonominin üzerinde” ifadesi kullanıldı. Bir ilanın manşetine, “Param da gitti itibarım da... Kayıtdışı ekonomi kurbanı işini de kaybetti aklını da” şeklinde kurgu bir haber veren Gelir İdaresi, akıl hastanesindeki bir mükellefin doktor gözetimindeki fotoğrafıyla birlikte şu cümlelerine yer verdi:

VERMEM DEDİM KAYBETTİM

“Müşterilerim günden güne artıyordu. Her gün yeni sipariş alıyordum. Kasaya giren paranın haddi hesabı yoktu. Baktım vergi istiyorlar, ‘vermem’ dedim. Fatura kesmedim, naylon fatura kullandım, zarar gösterdim, işçi maaşlarını düşük gösterdim. Sonra bayiliğimi iptal ettiler, işçiler şikayet ettiler, vergi cezası kestiler. Piyasada itibarım kalmadı, mallar elimde kaldı.”

FİŞİNİ AL HAKKINI ARA

Gelir İdaresi bir başka ilanda ise “Çocuklarımın geleceğine sahip çıkıyorum” diyen bir mükellefin sözlerine yer verdi. İlanda yine bir mükellefin, “Alışveriş yapıyorsun, sen istemedikçe kimse fiş vermiyor. Oysa satın aldığımız mal ve hizmetlerin bedeline KDV dahil olduğundan fiş almadığımız takdirde devlete ödenmesi gereken vergi birilerinin cebinde kalıyor. Kusurlu çıkan mal ve hizmet için hakkını da arayamıyorsun. Ben fiş alarak çocuklarımın geleceğine sahip çıkıyorum” sözlerine yer verildi.

 
ÖNCEKİ HABERLER
Murat Boz’dan albüm müjdesi
Kılıçdaroğlu, merak edilen soruyu yanıtladı
Nijerya'da camiye saldırı: En az 44 ölü
ABD İsrail'in planından endişeli!
Kılıçdaroğlu’ndan Ergenekon açıklaması
Ve Meclis de mahkemelik oldu!
14 yaşındaki kız sokak ortasında bıçaklandı
Şampiyonlar afişle onurlandırıldı
İstanbul'da uyuşturucu operasyonu
Travestiye kadına şiddet yasası
Yorumlar