BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  GÜNCEL

Malcolm X kimdir? Gerçek adı ne?

ABD'nin yeni Ankara büyükelçilik binasının bulunduğu caddeye Malcom X adının verileceği açıklanmasıyla birlikte, gözler Malcom X'in hayatına çevrildi. Peki Malcom X kimdir, eşi ve çocukları merak konusu oldu. Ayrıntılar haberimizde.

Abone ol

Ünlü Amerikalı Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusu Malcolm X’in adı Ankara Çukurambar Mahallesi’nde yapımı devam eden Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni büyükelçilik binasının bulunduğu 1478. Cadde’ye verilecek.

Caddenin adının Malcom X olmasıyla beraber gündeme gelen bu tarihi isim kimdir sorusu soruymaya başlandı. İşte ABD'nin karanlık tarihine ışık tutan Malcom X'in hayatı.

NEBRASKA'DA DÜNYAYA GELDİ: Malcolm X, 19 Mayıs 1925'te Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde dünyaya gelmiştir. Malcolm dünyaya geldikten sonra babası evi Milwauke'ye taşıdı. Burada fazla durmadan Lansing'e taşındılar.

GERÇEK ADI MALCOM LİTTLE: Asıl adı Malcolm Little'dır. Daha sonra müslüman olduktan sonra adı Malik El Şahbaz olmuştur. Annesi Louise Norton Little adında bir Mulattodur. (Mulatto,Zenci ırktan olan biriyle Kafkas ırkından olan birinin melez (hibrit) çocuğuna denir) Babası Earl Little adında bir Baptist Hıristiyan vaizdi. Babası da, Amerikalı Siyahların hiçbir zaman gerçek özgürlüğe, bağımsızlığa ve itibara kavuşamayacağına inanmaktaydı.

BABASINI IRKÇILAR ÖLDÜRDÜ: 1929 yılında Malcolm, 4 yaşındayken, evleri yakıldı. Babası Ku Klux Klan tarafından 1931 yılında öldürüldü. Ailede maddi çöküntüyle birlikte psikolojik çöküntü de meydana geldi. Sonuçta sekiz kardeş farklı yetimhane ve bakımevleri arasında birbirlerinden ayrılırlar. Annesini de akıl hastanesine yatırdılar.

GENÇ YAŞTA ÇOK SAYIDA SUÇA KARIŞTI: Malcolm X, evlatlık olarak verildiği evde çok iyiydi, Massachusetts'in siyah mahallesinde ilkokula gitti. Lisede başarılı bir öğrencidir ve sınıfını birincilikle bitirir. Büyümektedir ama öğretmeni avukatlığın siyahlara göre olmadığını ve marangoz olmasının daha doğru bir seçim olacağını söyler. Üniversiteye gidemeyince küçük yaşta çalışmaya başlar. Michigan ve Boston derken, kendini birden Harlem'de bulur. "Detroit Red" olarak tanınıp birçok narkotik, fahişelik ve kumar zincirini koordine eder. 1946 yılının şubatında 20 yaşında yakalanıp hırsızlıkla suçlanarak 10 yıl hüküm giyer.

Bir siyah olarak, ona verilen yaşama biçimi, onu sonunda hapishaneye düşürür. Üniversiteyi Harlem sokaklarında tamamladığını ve doktora tezini de hapishanede hazırladığını uzun uzun anlatır. O okuma açlığını hapishanede giderir. hapishane kütüphanesindeki kitapları tek tek okur. Hapishane yılları için: "Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir" demiştir.

İSLAM DİNİNİN ATEŞLİ TEMSİLCİSİ OLDU: 1952 baharında O, yedi yıllık hapishane yaşamından sonra, başka bir Malcolm X olarak Harlem yerine Detroit'teki kardeşinin yanına gitti. Hapisten önce bir sokak serserisiyken, şimdi Amerika'da büyük bir hızla gelişen İslam dininin etkili ve ateşli bir temsilcisidir. Çünkü kendisini Wallace D. Fard tarafından kurulan ve Elijah Muhammed (Elijah Poole) tarafından yönetilen siyahi bir Müslüman grup olan Nation of islam'ın (NOI) öğretilerine dalmış bulur. Malcolm bu ara soyadı değişikliği için başvuruda bulunmuş ve başvurusu kabul edilmişti. Eljah Muhammed "X" soyadını kullanmalarını öğütlemişti. 1952'de şartlı tahliye edildiğinde Detroit, Michigan'a gider ve bu kentteki NOI mabedine katılır. "Little" soyadını bir köle adı kabul eder ve kayıp kabile adının altını çizmek için "X" adını alır.

Elijah Muhammed beyaz toplumun Afro-Amerikalıları kendi kendilerini güçsüzleştirmeleri ve politik, ekonomik ve sosyal başarıdan uzak kalmaları için aktif olarak çalıştıklarıyanında beyazların yaşadığı bir devletten ayrı olarak kendilerine ait bir devlet için savaşım vermiştir. Bununla birlikte NOI geleneksel İslam'ın aksine ırkçı bir eğilime sahiptir.

SANDERS İLE EVLENDİ ALTI KIZLARI OLDU: 1958'de Betty Sanders'le evlendi. Ve altı kızları oldu.NOI içinde kısa sürede yükselir ve 1954'de Elijah Muhammed onu Harlem ana mabedinin imamı olarak tayin eder. Ulusal konuşma programları, televizyon söyleşileriyle ve hareketin ana bilgi ve propaganda gazetesi "Muhammed Speaks"i kurarak NOI'nin adını duyurmasına yardımcı olur. Malcom X'in karizması, enerjisi ve adanmışlığı birçok üyeyi etkilemiş ve onu NOI için akıl hocası Elijah Muhammed'den daha önde bir sözcü yapmıştır. 1952'de NOI üyeleri 500 civarındayken 1963 e doğru bu sayı 30.000'e yükselmiştir.

1964 YILINDA HACCA GİTTİ VE SÜNNİ İSLAMI'I BENİMSEDİ: Ve 1964 yılında ilk kez hacca gider. ABD'ye dönünce el-Hac (hacı) Malik el-Şahbaz adını alıp Sünni İslam'ı benimser. Beyazların artık şeytan olmadığını ilan ederek "gerçek kardeşliği" bulduğunu duyurur. Güçlü bir siyahi özgürlüğe inanmaya devam etse de artık beyazlara yönelik ırkçı eğilimler taşımaz.

Afro-Amerikan Birliği Organizasyonunu (OAAU) kurar. Bu organizasyon bağımsız Afrika devletlerinden oluşan Afrika Birliği Organizasyonundan (OAU) esinlenilmiştir.

Malcolm X yaşam hikâyesini yazması için yazar Alex Haley'le beraber çalışır. Bu kitap taslağında (daha sonra The Autobiography of Malcolm X (1965) adıyla basılacaktır) kitabın basıldığını görecek kadar yaşamayacağı ön görüsünde bulunur. Bu ön görü doğru çıkacaktır.

KÜRSÜDE KURŞUN YAĞMURU: 15 Şubat 1965'te East Elmhurst, New York'taki evi bombalanır; ancak ailesi fiziki bir yara almadan kaçar. Malcolm X nadiren korumalarla yolculuk etmiştir. Ancak bu bombalamadan 6 gün sonra, 21 Şubat 1965 tarihinde 6 silahlı kişi Malcolm X'in konuşma yaptığı kürsüye yaklaşarak yakın mesafeden 15 el ateş ederler. New York Presbyterian Hastanesine ulaştığında, öldüğü ilan edilir. Harlem'deki cenazesine 1500 kişi katılır. Aynı yıl karısı Betty ikiz kızlarını doğurur. Mart 1966'da katilleri Talmadge Hayer, Norman 3X Butter ve Thomas 15X Johnson taammüden cinayetten suçlu bulunurlar. Üç kişi de NOI üyesidirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Nihat Zeybekçi kimdir aslen nereli eşi ve çocukları kim?
Nihat Zeybekçi kimdir aslen nereli eşi ve çocukları kim?
Kritik duruşma öncesi Brunson'a sürpriz ziyaret!
Kritik duruşma öncesi Brunson'a sürpriz ziyaret!
Galaxy Note 9'a güncelleme geldi! İşte güncellemeyle birlikte gelen yenilikler
Galaxy Note 9'a güncelleme geldi! İşte güncellemeyle birlikte gelen yenilikler
Meltem Taylan Aydın kimdir aslen nereli Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri
Meltem Taylan Aydın kimdir aslen nereli Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri
Bursa'da Bilim ve Teknoloji fuarı başladı!
Bursa'da Bilim ve Teknoloji fuarı başladı!
Hiçbir iddiası tutmayan Abdüllatif Şener yine salladı!
Hiçbir iddiası tutmayan Abdüllatif Şener yine salladı!
Mehmet Ali Akben kimdir memleketi neresi yeni görevi netleşti
Mehmet Ali Akben kimdir memleketi neresi yeni görevi netleşti
Gaziantep yine kendisine yakışanı yaptı!
Gaziantep yine kendisine yakışanı yaptı!
Cenk Tosun'dan olay sözler: Resmi teklif yapılırsa...
Cenk Tosun'dan olay sözler: Resmi teklif yapılırsa...
Akmerkez bebek odasındaki olay neydi Berkay ile Asena Erkin...
Akmerkez bebek odasındaki olay neydi Berkay ile Asena Erkin...