BIST 9.347
DOLAR 30,98
EURO 33,59
ALTIN 2.014,42
HABER /  GÜNCEL

Mafya babasının cenazesinde helikopterle gül yaprağı

Uyuşturucu kaçakçılığı, tefecilik, şantajla suçlanan mafya babası Vittorio Casamonica'nın cenazesinde Baba filminin müziği çalındı, alana helikopterle gül yaprağı atıldı. Kilisenin kapısına "Roma'yı fethettin, cenneti de fethet" yazısı asıldı.

Abone ol

İtalya'nın başkenti Roma'da bir mafya babası için düzenlenen görkemli cenaze töreni tartışma yarattı.

Casamonica klanının lideri 65 yaşındaki Vittorio Casamonica, film gibi bir cenaze töreniyle uğurlandı.

Francis Ford Coppola'nın "Baba" filminin müziğinin çalındığı cenazede, kilisenin girişine de "Roma'yı fethettin, şimdi de cenneti fethet" yazılı bir döviz asıldı.

Cenaze aracı olarak 6 siyah atın çektiği, 1910 model bir at arabası kullanıldı.

Aracın kiliseye gelişi sırasında da bir helikopterden alana gül yaprakları döküldü.

Kilise civarındaki yolların trafiğe kapanmasına yol açan cenazede çok sayıda lüks araç da dikkat çekti. Cenazeye katılanlar "kral" diye andıkları mafya babasını gözyaşları ve feryatlarla selamladı.

İtalyan basını tarafından "mafya-şov" olarak nitelenen cenaze, siyaset dünyasından da tepki çekti. Sol, Ekoloji ve Özgürlük (SEL) partisi, cenazeyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'na bir soru önergesi vereceklerini açıkladı.

Parlamento Mafyayla Mücadele Komisyonu Başkanı Rosy Bindi de, "Birçok soruşturmaya karışmış bir Casamonica klanı üyesinin cenazesinin mafyanın gövde gösterisine dönüşmesi alarm verici. Bugün Roma'da olanlar kabul edilemez" dedi. Bindi, "Bütün bunların gerekli izinler alınarak mı yoksa izinsiz olarak mı yapıldığı belirlenmelidir. Ancak her halükarda böyle bir manzara endişe verici" diye konuştu.

Yeşiller partisi sözcüsü Angelo Verdi, cenazeyi "mafyanın devlete kafa tutması" olarak nitelerken; iktidardaki Demokratik Parti'den (PD) Matteo Orfini de, "Roma'nın, kendisini Baba filminin setine çevirmek isteyenler tarafından yaralanmasına izin veremeyiz" dedi.

Uyuşturucu kaçakçılığı, tefecilik, şantaj gibi faaliyetlerde bulunan Casamonica klanının, Calabria merkezli 'Ndrangheta mafyasıyla ve Roma'nın en meşhur suç örgütlerinden Magliana Çetesi'yle de bağlantılı olduğu belirtiliyor.