BIST 4.958
DOLAR 18,64
EURO 19,56
ALTIN 1.062,62
HABER /  GÜNCEL

Madımak Oteli müze olacak mı?

CHP Erzincan milletvekili Erol Tınastepe'ye Madımak Oteli ne olacak diye soruldu.

Abone ol

CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe, Sivas Madımak Oteli’nin
müze yapılması yönündeki talebi Meclis gündemine taşıdı. Tınastepe, “Madımak Oteli’nde 37 aydın ve sanatçının katledilmesinin üzerinde 14 yıl geçmiştir. Bu süreç içinde Madımak Oteli’nin kültür ve sanat müzesi yapılması yönündeki talepler hiçbir hükümet ve bakan döneminde karşılık bulamamıştır” dedi.

Tınastepe, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yazılı yanıtlaması
istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Madımak Oteli’nin halen et lokantası ve kebap salonu olarak işletildiğine dikkat çekerek, “Gerçekle yüzleşmek, insanlık suçlarını birlikte mahkum etmek farklı kültürleri ve inançları yakınlaştırmak adına Madımak Oteli’nin müze yapılması yönünde çalışmanız olacak mı?” dedi.

Sivas’ta her yıl düzenlenmekte olan anma törenlerine Hükümet düzeyinde katılım olmadığını vurgulayan Tınastepe, önergesinde şu soruları yöneltti:
“-Almanya Hükümeti, 1993 yılında Solingen Kasabası’nda bir kundaklama neticesinde hayatını kaybeden beş Türk vatandaşının ailesinden özür dilemiş, yaşananları bir insanlık suçu olarak görmüş, ailelere her türlü katkıyı sağlamış ve katliamın yapıldığı yerde anıt mezar yaptırmıştır. Her yıl yapılan anma törenlerine ise cumhurbaşkanı düzeyinde katılım göstermiştir. Geç de olsa Madımak Oteli’nde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acılarını biraz olsun hafifletmek yönünde bakanlık olarak bir çalışmanız olacak mı? -Anma törenlerine hükümet düzeyinde katılım sağlanması yönünde Kültür ve Turizm Bakanı olarak bir çalışmanız olacak mı?”