BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 35,98
ALTIN 2.571,02
HABER /  GÜNCEL

Liberya'da üniversite giriş sınavını geçen yok

Liberya'da bu seneki üniversiteye giriş sınavını 25 bin öğrenciden hiçbiri geçemedi. Liberya eğitim bakanı hiçbir öğrencinin başarılı olamamasına inanamadığını açıkladı.

Abone ol

Liberya'da bu seneki üniversiteye giriş sınavını hiçbir öğrenci geçemedi.

Liberya eğitim bakanı hiçbir öğrencinin başarılı olamamasına inanamadığını açıkladı.

İki devlet üniversitesinden biri olan Liberya Üniversitesi'nin uyguladığı giriş sınavında 25 bin lise mezunu başarısız oldu.

BBC'ye konuşan bir üniversite yetkilisi, öğrencilerin isteksiz olduklarını ve İngilizce bilgilerinin yetersiz kaldığını söyledi.

Liberya, on yıl önce sona eren bir iç savaşın yaralarını sarmaya çalışıyor.

'Sukutuhayal'

Nobel barış ödüllü Cumhurbaşkanı Ellen Johnson Sirleaf, yakınlarda eğitim sisteminin "darmadağın" olduğunu, ve geliştirilmesi için çok çaba harcanması gerektiğini kabul etmişti.

Başkent Monrovia'da bulunan BBC muhabiri Jonathan Paye-Layleh pek çok okulun temel eğitim malzemelerinden yoksun; öğretmenlerin de vasıfsız olduğunu aktarıyor.

Yine de, muhabirimiz, giriş bedeli 25 dolar olan sınavdan tüm öğrencilerin kalmasının daha önce eşi benzeri görülmemiş bir olay olduğunu belirtiyor.

Hali hazırda kapasitesinin üstünde öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, gelecek ay yeni akademik yıl için açıldığında hiçbir birinci sınıf öğrencisi olmayacak.

Öğrenciler muhabirimize sonucun inanılmaz olduğunu, ve sukutuhayale uğradıklarını söyledi.