BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı inkar edilemez

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığının inkar edilemez olduğunu söyledi. <br/>ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ...

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığının inkar edilemez olduğunu söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de geçen hafta kimyasal silah kullanılarak gerçekleştirilen saldırı sonrası basına açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen saldırıyı “ahlaka aykırı” olarak niteleyen Kerry, Suriye hükümetinin kendi insanlarına karşı kimyasal silah kullanmasını kınadı. Kerry, “Suriye’de geçen hafta yaşananlar bütün dünyanın vicdanını sarsmalıdır. Masum insanların, kadın ve çocukların ayırt edilmeden kimyasal silahlarla öldürülmesi bütün ahlak kurallarına aykırıdır” ifadelerinde bulundu.
Başkent Şam yakınlarındaki saldırıları gösteren görüntülerin “gerçek ve ikna edici” olduğunu söyleyen Kerry, saldırılarda kimyasal silah kullanıldığının inkar edilemez olduğunu dile getirdi. Kerry, ABD yönetiminin saldırı hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunu ve bu bilgileri ileriki günlerde halkla paylaşacağını ifade etti.
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, BM araştırma ekiplerinin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelere ulaşımının geciktirilmesinin Suriye hükümetinin saklayacak bir şeyi olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Kerry, “Bölgeye saldırmak, bombalamak ve sistematik bir şekilde kanıtları yok etmek saklayacak hiçbir şeyi olmayan bir hükümetin takınacağı bir tavır değildir. Rejimin, bölgeye erişime izin verme kararı güvenilir olmak için çok gecikmiştir” dedi.