BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

KYK yurt başvurusu ne zaman Başbakanlık resmi başvuru ekranı

KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak Başbakanlık burs başvuru sayfası erişimi ne zaman soruları merak konusu oldu. Aylık 500 lira burs ya da kredi almak isteyen üniversite öğrencileri, KYK burs ve kredi başvuru ekranını sorgulamaya devam ediyor. YK burs başvurusu nasıl yapılacak? 2018 yılının burs ücretleri ve diğer detaylar

Abone ol

KYK burs başvuruları ne zaman ayın kaçında Başbakanlık resmi açıklaması geldi mi soruları gündemde. KYK burs ve kredi başvuruları öncesinde burs ücretleri hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için burs ve kredi ücretleri hakkında açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre lisans öğrencilerinin alacağı miktar aylık 500 lira olarak belirlendi.

Peki, birçok öğrencinin merakla beklediği KYK kredi ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

BU YILKİ BURS ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için burs miktarlarını açıkladı. Erdoğan açıklamasında şu sözlere yer verdi;

"Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarını lisansta 500 lira, yüksek lisansta 1000 lira, doktora da 1500 liraya yükseltme kararı aldık"

GEÇTİĞİMİZ YIL ÖDEMELER NE KADAR OLMUŞTU: KYK kredi ve burs ödemeleri geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için 425, yüksek lisans öğrencileri için 850, doktora öğrencileri için ise 1275 lira olarak ödenmişti.

BURS VE KREDİLER TC KİMLİK NUMARASINA GÖRE YATIRILACAK: Önceki yıllarda ayın 7'sinde hesaplara yatırılan öğrenci burs ve kredileri, bankamatikler önünde yığılmalara neden olduğu için yeni sistemle birlikte TC Kimlik Numaralarının son hanesine göre ücretler yatırılmaya başlandı.

Buna göre, TC Kimlik Numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 6'sında, 2 olanlar her ayın 7'sinde, 4 olanlar her ayın 8'inde, 6 olanlar her ayın 9'unda, 8 olanlar her ayın 10'unda ücretlerini alabilecek.

KYK'DAN YARARLANAMAYAN VGM BURSUNU TERCİH EDEBİLECEK: KYK burs ve kredi imkanından faydalanma hakkını elde edemeyen öğrenciler, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün tahsis ettiği aylık 250 liralık burs imkanı için değerlendirilebilecek. Öğrenciler, bu imkandan yararlanmak için burs başvurularını VGM'nin internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek. VGM bursundan yalnızca KYK kredi ve burs imkanından yararlanmayan öğrenciler faydalanabilecek.

BURS VE KREDİ ARASINDAKİ AYRIM NEDİR: Maddi destek için KYK'nın desteklerinden yararlanmak isteyen öğrenciler, burs ve kredi arasındaki ayrımı sorguluyor.

KYK öğrenim kredilerini “T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç para” olarak tanımlanıyor. Yani burstan farklı olarak bunu KYK’ya okul bittikten sonra geri ödemeniz gerekiyor.

Bursun ise üniversite eğitiminin sonlanmasının ardından geri ödenmesi gerekmiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yabancı futbolcuya döviz, yerli futbolcuya TL
Metin Külünk'ün evine silahlı ve maskeli kişiler girmeye çalıştı
ABD direkt olarak YPG ile anlaştı! Teröriste tıp merkezi kuracak
Bakırköy’de aracını yayaların üzerine sürmüştü! İfadesi şoke etti
Meral Akşener'den Bahçeli'ye bomba cevap!
Bakanlık, İmar Kanununda kritik değişikliğe hazırlanıyor
5 Ekim 2018 günü gazeteler hangi manşetleri attı? İşte günün manşetleri...
Hastalıklardan korunmak için bu baharatları tüketin!
Vatandaşlar Konkordatoya başvurabilir mi?
Brezilya tipi kadın kalçası öldürüyor! En tehlikeli operasyon
Yorumlar