HABER /  HDP

'Kürtler zıkkımın kökünü istiyor'

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Kardeşim ne Kürt sorunu? Ne istiyorsun' sözlerine 'Zıkkımın kökünü istiyoruz' diye cevap verdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kardeşim ne Kürt sorunu? Ne istiyorsun? Allah aşkına bizden farklı neyiniz var?" sözlerine Kürtçe, "zexnepurt u kuzzulkurt istiyoruz" (zıkkımın kökünü istiyoruz) sözleriyle yanıt verdi.

Konya'da HDP İl Başkanlığı'nın düzenlediği Nevruz Bayramı'nda konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan "Amacımız; Konya'da Türkler ve Kürtler nasıl kardeşçe bir arada yaşıyorsa, bütün Türkiye 'yi de aynı şekilde, demokratik hakların, inançların birlikte yaşadıkları bir cumhuriyet haline getirmektir. Esas mücadelemiz bu. Birilerinin zannettiği gibi, birilerinin korku saldığı gibi bunlar ülkeyi bölecekler, bunlar parçalamak istiyorlar bunlar kavga gürültü istiyorlar, asla böyle projemiz ve niyetimiz yok." dedi.

"KAYNANA"

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da eleştiren ve 'kaynana' yakıştırmasında bulunan Tan, şöyle konuştu:

"Halk, kardeşçe yaşıyor. Kimse kimseyi boğazlamıyor. Ama politikacılarımız maalesef buna hazır değiller. Bir Cumhurbaşkanımız var evlere şenlik. Günde 5 saat konuşuyor. Günde 5 saat konuşan var mı? En dırdır eden kaynanalar bile günde 5 saat konuşmuyor, yoruluyor. Önüne gelene küfür ediyor. En son Bülent Arınç ile birbirlerine girdiler. 40 senedir bir mücadele var. Geliyor diyor ki, 'bu Kürtler ne istiyor, anlamadım' ya sende zeka sorunumu var da anlamadın. Kaç bin sefer söyleyeceğiz."

"SİLAHLAR SUSSUN, DİPLOMASİ ÇALIŞSIN"

Kürtler'in ana vatanının Türkiye olduğunu belirten Altan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde TBMM'ye güçlü bir şekilde gireceklerini kaydetti. Tan, "Artık silahlar sussun. Diplomasi, akıl siyaset ve fikir çalışsın" dedi. Altan Tan, konuşmasının ardından Newroz ateşini yaktı ve halay çekti. Alandakiler de ateşin yakılmasının ardından müzik eşliğinde halay çekip, bayramı kutladı.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜRT ŞEHRİ İSTANBUL"

Altan Tan, İstanbul'un en büyük Kürt nüfusuna sahip il olduğunu anlatırken, "Dünyanın en büyük Kürt şehri İstanbul'dur. İstanbul'da 3 milyon Kürt yaşıyor. İstanbul da ortak vatan olacak, Konya da, Van da, Hakkari de, Mardin de, Adana da ortak vatan olacak" dedi.

Yeni Anayasa ile tüm kesimlerin haklarını alacağını belirten Tan, "Herkesin hakkı, hukuku teslim edilecek. Yeni bir anayasa kurulacak. Kürtlerin de ana dilde eğitim hakkı, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması ikinci resmi dil ve bölgesel yönetimler tanınacak" diye konuştu.


ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü eski manken hayatını kaybetti
Ehliyet sınavı soruları ve cevapları 22 Mart 2015
IŞİD Peşmerge teklifini kabul etmedi
22 Mart ehliyet sınavı soruları ve cevapları!
Geneleve kadınlar için kalite kontrolcu aranıyor!
28 Ekim 2019 yarım gün mü öğleden sonra okul yok mu?
Yorumlar 13 yorum