BIST 4.913
DOLAR 18,65
EURO 19,68
ALTIN 1.074,05
HABER /  EKONOMİ

Kürt yönetimi ile gizli petrol anlaşması

İddiaya Amerikan medyası dile getirdi. Türkiye ile Kuzey Irak arasında gizli bir petrol anlaşmasına imza atıldığı söylendi.

Abone ol

Amerikan medyası, Türkiye ile Irak Kürdistan yönetimi arasında büyük çaplı gizli bir petrol antlaşması imzaladığını ve bu antlaşmanın Ortadoğu’daki dengeleri sarsabileceğini iddia etti.

Bloomberg News’in iki ayrı kaynağa dayandırdığı haberine göre antlaşma geçen ay Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Irak Kürdistan bölgesel yönetimi başbakanı Naçirvan Barzani ile Başbakan Erdoğan arasında imzalandı.

Bloomberg, Kürdistan yönetiminin, Bağdat’ı by-pass ederek doğrudan Türkiye’ye petrol ihrac edeceği antlaşmanın, ”Irak’ın birliğini ve egemenlik haklarının ciddi ihlali anlamına gelebileceğini” kaydetti.

Antlaşma kapsamında, Türkiye’nin, Exxon Mobil kontrolündeki petrol imtiyazlarında yerel yönetimin hissesini de satın almış olabileceği de iddialar arasında.

Amerikan medyası, ‘’Erdoğan, Kürdistan’a bağımsız bir finans kanalı açarak kendi Kürt nüfusuna yönelik açılımına da yeni bir boyut getirdi. Erdoğan’ın hareketinin kişisel bir boyutu da var. Güçlü bir başkanlık sistemi tesis etmek için yapılacak anayasa referandumunda Türkiye’deki Kürtlerin oyunu almak istiyor’’ yorumu yapıyor.

Irak Kürdistan bölgesi, bu yıl günlük 250 bin varil petrol ihracı hedefini 10 yıl içinde günde 2 milyon varile çıkarmayı hedefliyor. Ajans yorumuna göre, 2011 yılında petrol ve doğalgaz ithalatına 59 milyar dolar harcayan Türkiye ise bu yolla enerji ithalat faturasını kısmayı düşünüyor