HABER /  GÜNCEL

Kurban Bayramı öncesi uzmanlardan uyarı! Eti dinlendirmek şart...

BURSA - ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayyar, kurban etinin kesinlikle hemen pişirilerek yenmemesi gerektiğini söyledi.

Veteriner Hekim ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tayyar, kurban kesecek vatandaşları, etin en az bir gün dinlendirilmesi ve sıcak havalara karşı tedbir alınması gerektiği konusunda uyardı. Prof. Dr. Tayyar, "Kurban Bayramı'nda yapılan yanlış alışkanlıkların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmesi geliyor. Hijyenik şekilde kesilen etin hemen soğuk zincire alınması gerekiyor. Kurban etinin tüketebilinmesi için dinlenmesi ve olgunlaşması şart. Kesilecek hayvanın kesim öncesi dinlendirilmesi, huzurunu bozacak eylemlerden ve hareketlerden uzak tutulması önemli. Bu hem ibadetin bir gerekliliğidir hem de etin daha lezzetli olmasına sebep olur. Bu noktada kesim öncesi hayvanın bir gece önceden aç bırakılması da etin kalitesini olumlu yönde etkileyecektir" diye konuştu.

SICAK HAVALARA DİKKAT

Bu yıl Kurban Bayramı'nın çok sıcak günlere denk geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Tayyar, ''Bu hava şartları olası gıda zehirlenmesi yönünden bir tehlike oluşturuyor. Bu sebeple hayvan keserken hem hijyenik koşullara hem de soğuk zincire dikkat etmemiz gerekiyor. Kurban Bayramı sabahı hayvanı kesiyoruz hemen parçalayıp kahvaltıda tüketiyoruz. Bu, ete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Evet, biz hayvanımızı keselim, kanını akıtalım ama etin dinlenmesi için bir süre tanımamız gerekiyor. Bu en az bir gece olmalıdır ne kadar dinlendirilirse bu etin kalitesi o kadar iyi olacaktır. Tabii bu dinlendirmeyi de soğuk bir ortamda yapmakta yarar vardır. Dinlenme esnasında etin üzerinü bir örtü ya da tülbent gibi bir malzeme ile örtmek de gereklidir. Bu sıcak havalarda ette bozulma yapan bakterilerin hızlı üremesi söz konusu olabilir. Dikkatli olunması gerekir'' dedi.

'BİR KIŞ BOYUNCA KURBAN ETİ İLE İDARE EDİLEBİLİR'

Kurban Bayramı'nda ülke genelinde 5 milyon kurbanlık hayvanın kesileceğini belirten Prof. Dr. Tayyar, ''Türkiye'de et tüketimi dünya standartlarının altındayken Kurban Bayramı döneminde biz bu standartları yakalarız. Bu, çok doğru ve güzel bir şeydir. Birkaç gün içinde kurbanlıkların kesildiği bir ülkeyi düşünürsek bu noktada çok ciddi bir protein kaynağı stoklamış oluyoruz. Eğer vatandaşlarımız etleri doğru koşullarda işleyebilir, doğru koşullarda muhafaza edebilirse önümüzdeki kış döneminde, zaten ısınma ve okul masrafları gibi pek çok harcama yapacakları var, ete yapacakları harcamaları kontrol altına almış olurlar. Doğru stoklama ile kurban eti ile vatandaşlarımız bir kış boyunca idare edebilirler'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Durex Türkiye'deki hangi ürünlerini toplatacak şok prezervatif kararı
Durex Türkiye'deki hangi ürünlerini toplatacak şok prezervatif kararı
Katar medyasında Türkiye'ye vefa manşetleri! Katar ve Türkiye omuz omuza
Katar medyasında Türkiye'ye vefa manşetleri! Katar ve Türkiye omuz omuza
Ece Seçkin kimdir, kaç yaşında aslen nereli şarkıları
Ece Seçkin kimdir, kaç yaşında aslen nereli şarkıları
Bakan Soylu'dan vatandaşa uyarı: PKK'ya gidiyor
Bakan Soylu'dan vatandaşa uyarı: PKK'ya gidiyor
İkramiye ödemesi ne zaman SSK emeklisi ödeme günü
İkramiye ödemesi ne zaman SSK emeklisi ödeme günü
Ünlü oyuncu Orhan Aydın gözaltına alındı
Ünlü oyuncu Orhan Aydın gözaltına alındı
Yorumlar