BIST 1.854
DOLAR 13,20
EURO 14,97
ALTIN 768,24
HABER /  GÜNCEL

Kurban bayramı 2018 başlangıç tarihi-kaç gün sürecek açıklaması

Kurban bayramı 2018 ne zaman, kurban bayramı tarihi ne zaman başlıyor ve kurban bayramı tatili kaç gün sürecek araştırmaları arttı. Özellikle çalışanlar uzun bir tatil olacak kurban bayramında tatil planları yapmaya şimdiden başladı bile. 2018 Kurban bayramı tatilinin 9 gün olması bekleniyor. 21 Ağustos salı günü başlayan ve 4 gün süren bayram haftasonları ile birleşince 9 gün olacak.

Abone ol

Kurban bayramı ne zaman, 2018 kurban bayramı kaç gün kaldı ve kurban bayramı başlangıç tarihi ne zaman aramaları vatandaşlar tarafından arttı. Ramazan bayramı tatilinden umduğunu bulamayan ve kısa bir tatil yapan çalışanlar bu kez gözünü kurban bayramı tatiline çevirdi. 2018 yılında kurban bayramı başlangıç tarihi 21 Ağustos cuma günü, 4 gün süren kurban bayramı son günü ise 25 ağustos cuma günü. 20 ağustos pazartesi arefe günü ve haftasonları ile birleşince kurban bayramı tatilinin 9 gün olması bekleniyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok fakat kurban bayramı tatilinin 9 gün olması büyük ihtimal. 

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN: Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Kurban Bayramı’nın;

-1. günü 21 Ağustos Salı 2018,

-2. günü 22 Ağustos Çarşamba 2018,

-3. günü 23 Ağustos Perşembe 2018,

-4. günü 24 Ağustos Cuma 2018, olarak belirlenmiştir.

KURBAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN: 2017 yılındaki Kurban Bayramı 30 Ağustos ile birleştiği için 11 gün tatil yapma şansı bulan çalışan kesim, 2018'de de Kurban Bayramı'nda uzun bir tatil yapma şansına sahip olabilecek. Kurban Bayramı'nın arefesi 20 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor. Takip eden Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma ise resmi tatil. Dolayısıyla bu sene Kurban Bayramı'nda yine 9 günlük bir tatil gözüküyor.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini iftarda ağırlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt verdi.

Bakan Numan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 güne uzatılması konusunda “Ben Kültür ve Turizm Bakanı’yım şu anda, bana sorarsanız; insanların turizm faaliyetleri. Ama bir de bunun bir ekonomik şeyi var, bu biraz kolay değil” dedi.

AREFE NEDİR? BU GÜNDE NELER YAPILMASI GEREKİR: Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır.

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

KURBAN NEDİR: Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an’da Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık’ta İsâ’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsâ’yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslâm’da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur’an’da, Hz. Peygamber’in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Arefe günü noter açık mı, yarın noterler kaça kadar açık?
Arefe günü noter açık mı, yarın noterler kaça kadar açık?
Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti Snapchat üzerinde kampanyaya başladı!
Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti Snapchat üzerinde kampanyaya başladı!
'Hamama gidelim, çok eğleniriz' demişti! Sapık şoföre ceza yağdı
'Hamama gidelim, çok eğleniriz' demişti! Sapık şoföre ceza yağdı
Arefe günü PTT açık mı, yarın PTT şubeleri kaça kadar açık?
Arefe günü PTT açık mı, yarın PTT şubeleri kaça kadar açık?
Babalar gününe kaç gün kaldı-2018 babalar günü duygusal sözler
Babalar gününe kaç gün kaldı-2018 babalar günü duygusal sözler
Cansu Dere, Fatih Aksoy sorusunu geçiştirdi
Cansu Dere, Fatih Aksoy sorusunu geçiştirdi
Bayram sofraları Kenton’un Geleneksel Lezzetler Serisi ile şenleniyor
Bayram sofraları Kenton’un Geleneksel Lezzetler Serisi ile şenleniyor
İskenderpaşa Cemaati seçim kararını açıkladı
İskenderpaşa Cemaati seçim kararını açıkladı
FETÖ soruşturmasında ifadeler ortaya çıktı! Emre'yle Tuncay'a şok suçlamalar
FETÖ soruşturmasında ifadeler ortaya çıktı! Emre'yle Tuncay'a şok suçlamalar
Fortnite Nintendo Switch için duyuruldu!
Fortnite Nintendo Switch için duyuruldu!