BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

Kuranı Kerimi hedef aldılar

Irak'ta bir Amerikan askerinin, atış talimi yaparken hedefe koyduğu bir Kuran'ın Kerim'i kurşunlayarak delik deşik ettiği bildirildi.

Abone ol

Irak'ta bir Amerikan askerinin, atış talimi yaparken hedefe koyduğu bir Kuran'ın Kerim'i kurşunlayarak delik deşik ettiği bildirildi. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada bu askere disiplin cezası verildiği ve Irak'tan gönderildiği belirtildi.

Iraklı bir yetkili ise Reuters'e yaptığı açıklamada bu tür bir hareketin Irak'ta öfkeye yol açabileceğini; ancak Amerikan ordusunun üst düzey isimlerinin özür dilemesinin yatıştırıcı bir rol oynadığını söyledi.

KURAN'DA 14 KURŞUN İZİ

Amerikan müttefiki Sünni-Arap kabile konseyi üyesi Said El Zubai, Kuran'ın Amerikalı asker tarafından atış talimli için hedef olarak ulanıldığını belirtti. Kuran'da 14 kurşun izi bulunduğunu belirten Zubai, askerin aynı zamanda Kuran için saldırgan ifadeler kullanmış olduğunu kaydetti.

NEFRETİMİZ YATIŞTI

Zubai, "Çok üzüntülüyüm; ancak Amerikan ordu sözcüsü özür dilediği için Nefretimiz yatıştı bir sorunumuz." yok diye konuştu.

Amerikan CNN televizyonu ise olayın gerçekleştiği Bağdat yakınlarındaki Rıdvaniye köyüne özür dilemek için giden Amerikan askeri heyetinin ise burada büyük bir tepkiyle karşılandıklarını söyledi.

SORUŞTURMA AÇILDI

Amerikan ordu sözcüsü Albay Bill Buckner, polisin ateş edilmiş Kuran'ın 11 Mayıs günü bir atış poligonunda bulmasının ardından üst düzey komutanların olayla ilgili hemen bir soruşturma emri verdiklerini açıkladı. Buckner, olayı "ciddi ve derinden rahatsız edici" olarak niteledi. Buckner, Amerikan ordusunun "İslam'a ve Kuran'a saygı duyduğunu" vurguladı.

Askeri heyetin yerel liderleri başlatılan soruşturmanın sonuçları hakkında bilgilendirdiği kaydedildi. Saldırıyı gerçekleştirilen askerin disipline sevk edildiği ve Irak'tan gönderildiği açıklandı.