BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  GÜNCEL

Kapıkulede 23 km. kuyruk

Kapıkule Sınır Kapısı'nda yurt dışına çıkış yapmak isteyen TIR'lar 23 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Abone ol

Kapıkule Sınır Kapısı yetkililerinden alınan bilgiye göre, hafta içinde yurt dışına çıkış yapmak için Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen TIR'lar, gümrük sahasında kısa aralıklarla bilgisayarların arızalanması nedeniyle işlemlerin yapılamaması üzerine uzun kuyruklar meydana getirdi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda TIR'ların giriş çıkış işlemlerinin yapılmasına rağmen, uzayan kuyrukların eritilmesinde sıkıntı çekildiğini ifade eden yetkililer, “İhracat yapan firma sahiplerinin TIR'ları yurt dışına çıkışlarını hafta sonuna denk getirmekte. Bu nedenle her hafta sonu yığılma olmakta. Bu yığılmaları hafta içinde bilgisayarların arızalanmasından dolayı işlem yapılamayan TIR'ların eklenmesiyle kuyruklar giderek uzadı.

Gümrük personelimiz TIR'ların çıkış işlemlerini yaparak, biran önce Bulgaristan'a geçmelerini sağlıyor” dedi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri de, Kapıkule Sınır Kapısı'nın dışında yurt dışına çıkış yapmak isteyen 23 kilometre uzunluğundaki 920 civarında TIR'ın sıradan çıkmaması için sürekli bölgede denetim yapıyor.

Kuyrukta canlı hayvan, bozulacak gıda maddesi veya acil çıkış yapmak isteyen TIR'lar trafik polisleri tarafından, kontrollü olarak Kapıkule Sınır Kapısı ile Hamzabeyli Sınır Kapısı'na yönlendiriliyor. Bu arada Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da yurt dışına çıkış yapmak isteyen TIR'lar 6 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.