BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Krizin sorumlusu konuştu

Yunanistan ile ortaya çıkan harita krizinin baş sorumlusu konuştu..

Abone ol

Türkiye'nin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı nezdinde, Atina'da geçen hafta yapılan seminerde sunulan ve Türkiye'yi bölünmüş olarak gösteren harita konusunda girişimde bulunduğu öğrenildi.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, bugün Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Haralambos Rokanas'a, Türkiye'nin söz konusu olaya ilişkin tepkisini iletti.

TÜRKİYE'Yİ GÜCENDİRMEK GİBİ BİR NİYETİM YOKTU

Bu arada Atina ile Ankara arasında harita krizine yolaçan seminerin konuşmacısı Prof. Dr. Yannis Mazis, ''Dost, komşu ve müttefik Türkiye'yi gücendirmek gibi bir niyeti olmadığını'' söyledi.

Geçen hafta Atina'da yapılan ve açılışına Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis'in de katıldığı ''Kriz Yönetimi Atina 2007'' adlı seminerde yaptığı sunumda Türkiye'yi bölünmüş olarak gösteren haritayı kullanarak Türkiye'nin Atina Askeri Ataşesi Alb. Atilla Şirin'in toplantıyı terketmesine neden olan Prof. Dr. Mazis, AA'ya bilgi verdi.

HİÇBİR ART NİYETİM YOKTU

Yunanistan'ın Korfu Adası'ndaki İyonya Üniversitesi'nde görev yapan Mazis, seminerdeki sunumunun hiçbir art niyet taşımadığını ve Türk hükümetinin de içgüvenliği için tehlike olarak nitelediği unsurları dile getirdiğini bildirdi. Mazis, şöyle konuştu: ''Sunumumunda ayrıca Yunanistan'ın da dost ve komşu Türkiye'nin PKK konusundaki endişelerini paylaştığını vurguladım. Bu savlarımı akademik anlamda sergilemek için de internette dolaşan ve basında da yer almış olan gayet iyi bilinen bir haritayı kullandım.