BIST 8.251
DOLAR 27,30
EURO 28,85
ALTIN 1.664,81
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Konut satışlarını artıracak yeni adım

Konut sektörüne yönelik iki düzenleme yabancı alıcı tarafından rekor üstüne rekor kırdırınca hükümet harekete geçti. Bu yıl 40 bin bandını aşarak 10 milyar dolar getiri sağlaması beklenen alana yönelik bakanlık bünyesinde yeni bir birim getirilecek.

Abone ol

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve faizlerin yıllıkta yüzde 3’lere çıkmasının ardından konut satışlarında yaşanan düşüş Kasım ayı verilerinde de görüldü. Son gelen rakamlara bakıldığında konut satışında yüzde 27 azalma kaydedildiği belirlendi. Ancak içeride rakamlar düşerken dikkat çeken bir hareketlilik de göze çarptı.

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre dövizdeki yükselişin ortaya çıkardığı fırsatın, oturum izni için tanınan 1 milyon dolarlık yatırım limitinin 250 bin dolara çekilmesiyle birleşmesi, yabancıların Türkiye’deki konutlara ilgisini oldukça artırdı.

Son 4 aydır yüzde 100'den fazla artış var
Yabancıya konut satışında Ağustos ayında başlayan yukarı yönlü ivme Kasım ayında da artış gösterdi. Ağustos ayında yüzde 129, Eylül'de yüzde 151, Ekim'de yüzde 134 şeklinde gerçekleşen artış oranı Kasım ayında ise yüzde 117 oldu.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yabancıya satışı yapılan konut sayısı 2 binli seviyelerde iken 2018 Kasım ayında bu rakam 5 bin bandına yaklaştı. 

İstanbul ve Irak zirveyi bırakmıyor
Yabancıların konut tercihinde de zirve hiç değişmedi. Satılan konutların büyük bölümünü İstanbul'da kaydedildi. İstanbul’u ise değişkenlik göstermek kaydıyla sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara, Yalova, Trabzon ve Sakarya izledi. Türkiye'den konut satın alanların uyruklarına bakıldığında orada da uzun zamandır Irak’ın liderliği kaptırmadığı görüldü. Irak'ı ise İran, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt, Afganistan ve Almanya izliyor.

Tarihi rekor: 40 bin adedi aşacak
Geçen yılın tamamında yabancıya 22 bin konutun satışı yapılırken bu rakam 2018’in ilk 9 ayında aşıldı. Son gelen Ekim ve Kasım ayı verilerinde de peş peşe rekor kırılınca yabancıya konut satışı 11 ayda 35 bin bandını aşarak tarihi zirvesini görmüş oldu.

10 milyar dolar bekleniyor
Geçen yıl yabancılara satılan 22 bin 200 adet konut ile 4,6 milyar dolar döviz girdisi olmasını sağladı. Bu yıl satışlarda yakalanan neredeyse yüzde 100'lük artış ile bu rakamında 10 milyar dolar bandına çıkması hedefleniyor. Konut üzerinden 10 milyar dolarlık döviz girdisi nette yaklaşık 8,5 milyar dolara tekabül ediyor. 

Sürpriz gelişme...
İşte tüm bu gelişmerin üzerine konut sektörünün kötü zamanında adeta can suyu olan yabancıya konut satışına yönelik sürpriz bir gelişme var. Önce mütekabiliyet ile sınırları kaldıran hükümet, geçtiğimiz Eylül ayında 1 milyon dolarlık sınırı 250 bin dolara düşürmesinin ardından inşaat sektörünü yabancı alıcılarla tam anlamıyla buluşturacak çok kritik bir adım daha atıyor.

Başına İnşaat sektörünün deneyimli ismi geçecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde yeni bir birimin kurulması hedefleniyor. ‘Yabancıya Konut Satışı Koordinasyon Kurulu’ olarak adlandırılan kurumun başına ise inşaat sektörünün öncü kuruluşlarından birinin başındaki isim düşünülüyor.

İnşaat sektörünün üç beklentisi var
İnşaat sektörünün hali hazırda, yabancıya gayrimenkul satışının döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması, 2012’de çıkan Mütekabiliyet Kanunu’nda birtakım düzenlemeler yapılması ve mevcut vatandaşlık için öngörülen rakamın daha da düşürülmesi gibi bir takım istekleri var.