BIST 2.451
DOLAR 16,35
EURO 17,55
ALTIN 973,22
HABER /  GÜNCEL

Kocaoğlu Baydemir'le buluşacak mı?

Başkanlığını Şanar Yurdatapan'ın yaptığı İzmir Küçük Millet Meclisi'nin önerisine Aziz Kocaoğlu cevap verdi.

Abone ol

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Küçük Millet Meclisi'nin "Barış istemeyen kent" algısını silmek için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i İzmir'de ağırlaması, sonra da kendisinin Diyarbakır'a konuk olmasını kapsayan önerisinin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Kocaoğlu, Osman Baydemir'i daha önce İzmir'de ağırladıklarını, birlikte Kürtçe Hamlet oyununu izlediklerini ve barış mesajı verdilerini hatırlattı.

Her ay, milletvekilleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri belirlenen konuyu tartışmak üzere örgütlü olduğu illerde buluşturan başkanlığını Şanar Yurdatapan'ın yaptığı Küçük Millet Meclisi geçtiğimiz günlerde ilginç bir öneriyi ortaya attı. İzmir Küçük Millet Meclisi, "İzmir'in barışı istemeyen kent imajını silmek" iddiasıyla 1 Mart'taki İzmir toplantısına Diyarbakır Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde gelmesini, 2 Mart'da da Diyarbakır toplantısının Baydemir'in ev sahipliğinde gerçekleşmesini önerdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu bu konudaki soruları yanıtladı. Başkan Kocaoğlu, çağrının kendilerine geldiği süreçte önce Ankara'da CHP Genel Merkezi'nin toplantısında ardından da İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için gelen yabancı heyetle ilgili organizasyonda olduğu için yanıt veremediklerini belirtti. Konuyla ilgili olarak konuşan Kocaoğlu, "İzmir'de sahnelenen Kürçe Hamlet oyununu meslektaşım Osman Baydemir Bey'le birlikte izledik. Kendisi bizi aradı. Biz de arayarak misafir etmek istedik. Biraraya geldik. Oyunu birlikte izyerek barış mesajı verdik. Bir problemimiz yok" dedi.

İzmir'in tarih boyunca hoşgörünün, barışın ve huzurun kenti olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "İzmir Türkiye'nin en aydınlık kentidir. İzmirli hemşehrilerimizin hiçbir ayrımcılığı desteklemediği, bırakın bugünü, tarihin her aşamasında rüştünü ispat etmiştir. Bu kentte çok kültürlülük çok seslilik var. Her inançtan her etnik kökenden insanımız huzur içinde mutlu yaşamaktadır. Türkiye'nin en güvenilir kentidir. Biz Diyarbakır'a da diğer illere de gideriz. Ama bizim şu anda gündemimizde EXPO çalışmalarımız var" dedi.

Başkan Kocaoğlu, öneriyle ilgili olarak Baydemir'in zaten İzmir'e geldiğini ve memnuniyetle ayrıldığını belirterek "Ama 'şu gün, şu tarihte o oraya gelecek. Bu buraya gelecek' söylemiyle bugünden tarih belirlenmiş. Bunu biz değerlendireceğiz. İzmir Küçük Millet Meclisi bir sivil toplum kuruluşudur. Başında da önemli bir sanatçımız var. Bu çalışmalarını düşüncelerini, fikirlerini tabii ki destekleriz. Ama İzmir zaten barışın kentidir. Bir sorun yoktur. Zaman içinde biz de Diyarbakır'a gideriz. Diyarbakır'dan da gelirler. Zaten geliyorlar. Belediye başkanımız da gelir. Bizim gündemimizde böyle bir etkinlik sözkonusu değildir. Kendilerine ülke barışına katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bu çalışmalara desteği geçmişte verdik, gelecekte de veririz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Selde kaybolan çocuk bulundu
Selde kaybolan çocuk bulundu
Kurtulmuş Alevi temsilcileriyle buluştu
Kurtulmuş Alevi temsilcileriyle buluştu
Jenifer Lopez poposu bela oldu
Jenifer Lopez poposu bela oldu
Oscar'ı eski sevgilisi bitirdi
Oscar'ı eski sevgilisi bitirdi
Televizyonda bu özellik zorunlu oldu
Televizyonda bu özellik zorunlu oldu
Yaşlı kadınlara tecavüz etti
Yaşlı kadınlara tecavüz etti
MHP İzmir'de iktidara talip
MHP İzmir'de iktidara talip
Bozdağ'dan kamuda türban açıklaması
Bozdağ'dan kamuda türban açıklaması
Mardin'de 6 el bombası bulundu
Mardin'de 6 el bombası bulundu
Erdoğan Mardinliye helal-haramı hatırlattı
Erdoğan Mardinliye helal-haramı hatırlattı