BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Koç Holding'in başına gelen Ömer Koç kimdir esrarengiz hayatı!

Koç Holding'in başına Ömer Koç geldi. Mustafa Koç'un ani ölümü sonrası boşalan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Ömer Koç geldi. Peki Koç'un yeni veliahtı Ömer Koç kimdir? İngiltere'de yaşanan Ömer Koç'un esrarengiz hayatı.

Abone ol

Ömer Koç, Koç Holding'in yeni yönetim kurulu başkanı oldu.

Geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitiren Mustafa Koç'un koltuğuna Rahmi Koç'un iki numaralı oğlu Ömer Koç geçti.

Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Koç Holding Yönetim Kurulu tarafından Ömer M. Koç Yönetim Kurulu Başkanı, Ali Y. Koç Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandı.

ÖMER KOÇ'TAN İLK AÇIKLAMA

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bu denli önemli bir paya sahip olan ve uluslararası arenada Türkiye'yi başarıyla temsil eden bir topluluğun ve ailenin mensubu olmaktan onur duyduğunu belirterek, "Sevgili ağabeyim ve yönetim kurulu başkanımız Mustafa V. Koç'u çok erken ve zamansız kaybetmenin derin acısını içimizde taşırken, kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Bizlere emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımayı hem bir sorumluluk hem de bir görev olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemde de Koç Topluluğu olarak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürürken, küresel arenada ülkemizi yeni başarı hikayeleri ile buluşturacağımıza yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

2008'TEN BU YANA TÜPRAŞ'IN BAŞKANIYDI

Açıklamada verilen bilgilere göre, 2008 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten ve Tüpraş'ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ömer Koç, Robert Kolej'deki lise eğitiminin ardından, Columbia Üniversitesi'nde Yunan Filolojisi üzerine lisans eğitimini 1985’te tamamladı. 1989'da Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden MBA derecesi aldı. İş yaşamına 1985 yılında İsviçre’deki Kofisa Trading Company’de satış elemanı olarak başladı. Ardından 1989’da New York merkezli Ramerica Int. Inc.’de satış elemanı olarak görev yaptı. 1991-2004 yılları arasında Gazal AŞ'de müdürlük, Koç Holding'de finansman koordinatörlüğü, enerji grubu başkan yardımcılığı ve enerji grubu başkanlığı görevlerinde bulundu.

2004 Nisan ayında Koç Holding yönetim kurulu üyesi, Mayıs 2008’de ise Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilliği görevine atandı. Ömer Koç aynı zamanda birçok Koç Topluluğu şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyesi olarak görev yapıyor. 2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer Koç, 2008 yılından bu yana da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor. Tüpraş'ın Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olması yolunda, üretim kapasitesi artışı, enerji verimliliği, Ar-Ge gibi birçok konuda atılımlar gerçekleştiren Ömer Koç, "Fuel Oil Dönüşüm Tesisi" projesine liderlik etti.

Bir ülkenin gelişimi için sadece ekonomiye dayalı atılımların yeterli olmadığını her fırsatta vurgulayan Ömer Koç, "Kültür-Sanat ve eğitime yönelik işler yan alanlar olmaktan çıkarılarak toplumsal hayatımızı tamamlayıcı unsurlar haline getirilmelidir" hedefiyle ülkenin sosyal kalkınmasını destekleyecek birçok çalışmaya katkı sağlarken, pek çok projeyi hayata geçirdi.

Vehbi Koç Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ömer Koç, 2015 yılı itibarıyla Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı üstlendi. 2007 yılından bu yana Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor.

Koç Holding'in başına gelen Ömer Koç kimdir esrarengiz hayat hikayesi

Mustafa Koç'un zamansız ölümüyle birlikte Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğu da boşalmıştı. Mustafa Koç'tan boşalan koltuğuna bugün Ömer Koç resmen oturdu. 

ÖMER KOÇ KİMDİR KAÇ YAŞINDA?

54 yaşında olan Ömer Koç, yaş itibariyle Koç imparatorluğunun başına en yakın isim olarak görülüyordu. Beklenen bugün oldu. Mustafa Koç hayattayken Ömer Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütüyordu. Yani Koç Holding'in iki numaralı ismiydi.

Koç Holding'in başına gelen Ömer Koç kimdir esrarengiz hayatı!

KOÇ AİLESİNİN ESRARENGİZ İSMİ ÖMER KOÇ 

Ömer Koç 1962 doğumlu. Tam ismi Ömer Mehmet Koç.

Türk medyasından ve kamuoyundan uzak durmayı seçen Ömer Koç, Londra'da yaşıyor. Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmaktan hoşlanmayan Ömer Koç, medyaya özel hayatıyla da yansımıyor.

MÜKEMMEL OSMANLICA BİLİYOR

Ömer Koç'u diğer kardeşlerindenn ayıran yönü sanata olan merakı. Osmanlı dönemine düşkün olan Ömer Koç, bu uğurda yıllarca Osmanlıca dersi almış ve ana dili gibi hakim olmuş.

OSMANLI KOLEKSİYONU DİLLERE DESTAN

ömer koç evli mi ailesi karısı çocukları kimYılın büyük kısmını Londra'daki evinde geçiren Ömer Koç, sanata düşkünlüğü ve müthiş Osmanlı koleksiyonu ile biliniyor. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösterilen Ömer Koç'un bu tutkusu çocukluğuna dayanıyor. Koç'un en önemli koleksiyonu ise Osmanlı dönemi üzerine. Fotoğraflar, tablolar, imzalar ve haritalar da toplayan Ömer Koç, bu eserlerini koyacak yer bulamayınca Salacak'ta ofis olarak kullandığı yalısını sadece kişisel orijinal kitap koleksiyonuna ayırmıştı.

Dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna da sahip olan Ömer Koç, bu konuda çok bilgi sahibi.

LONDRA'DAKİ EVİ SERVET DEĞERİNDE ESERLERLE DOLU

ömer koç eviÖmer Koç'un Londra'daki evi servet değerinde ve paha biçilemez koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Koç, bu özel koleksiyonları korumak için evine özel bir şifreleme sistemi kurdurmuş. Her odasına parmak iziyle girilen Ömer Koç evinde, 'güvenlik' konusunda oldukça hassas.

ÖMER KOÇ'UN YIKILDIĞI AN...

Koç Ailesi'nin esrarengiz ismi Ömer Koç, ağabeyi Mustafa Koç'un cenazesinde kameraların da ilgi odağı olmuştu. Mustafa Koç'un cenaze töreninde uzun süre metanetini koruyan Ömer Koç, imamın helallik istediği o an gözyaşlarını tutamamıştı.

Ömer Koç