BIST 5.096
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.163,60
HABER /  GÜNCEL

Kobani son dakika haberi IŞİD'e şok imha!

Kobani son dakika gelişmesine göre ABD IŞİD konvoyunu vurup imha etti 24 işid militanı ölürken, peşmerge için yeni konvoy yola çıktı işte Kobani'de son durum.

Abone ol

KOBANİ son dakika haberine göre ABD hava güçleri IŞİD'e giden takviye güç konvoyunu vurdu, 24 IŞİD militanı öldü, Peşmerge için ise bir konvoy yola çıktı, işte Kobanide son durum. 

IŞİD ile ilgili bir son dakika gelişmesi de Irak'ta Ezidiler konusunda yaşandı. Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarınca kaçırılan 234 Ezidi'nin serbest kaldığını açıkladı.

IŞİD KONVOYU YERLE BİR

ABD öncülüğündeki koalisyonun savaş uçakları, Kobani’ye giden bir IŞİD konvoyunu bombardımanla imha etti.

IŞİD saldırısı altındaki Rojava’nın Kobani bölgesinde YPG savaşçıları ile Peşmerge Güçleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) IŞİD’le savaşı devam ediyor.

Dün gece, Halep’in kuzeyindeki Münbiç ilçesinden Kobani’ye takviye için gelmekte olan bir IŞİD konvoyunun, savaş uçakları tarafından etkili bir şekilde bombalandığını bildirdi.

kobani-işid-konvoyu.jpgKobani’ye çok yaklaşan IŞİD konvoyuna, ağır silahlar kullanan Peşmerge Güçleri’nin de saldırı düzenlediği öğrenildi.

24 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜ

Havadan ve karadan yapılan saldırı sonucu 24 örgüt mensubu öldürülürken, çok sayıda örgüt mensubu da yaralandı.

YPG de, Peşmerge Güçleri’nin, Kobani çevresinde IŞİD hedeflerine ciddi zarar verdiğini duyurdu.

kobani-hava-saldirisi.jpg
PEŞMERGE'YE YENİ SİLAHLAR YOLA ÇIKTI

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı tarafından Kobani’ye gönderilen ikinci silah ve askeri teçhizat konvoyu görüntülendi.

Peşmerge Bakanlığı yetkililerinden Tuğgeneral Karzan Şaklawayi, dün, Rojava’nın Kobani kentine silah ve askeri teçhizat ek paketi gönderildiğini belirtti.

Karzan Şaklawayi, silahların Türkiye üzerinden karayoluyla IŞİD’e karşı savaşan Peşmerge Güçleri ve YPG savaşlılarına ulaştırılacağını ifade etti.


ABD HAVADAN VURDU

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki koalisyon güçleri son iki günde IŞİD'in Suriye ve Irak'taki mevzilerine 14 hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Pazar günü beş, Pazartesi günü de dokuz hedefin vurulduğunu açıkladı.

KOBANİ'YE 4 HAVA AKINI

Kobani'de düzenlenen dört saldırıda, IŞİD'in bir muharebe mevzisinin hedef alındığı, bir IŞİD birliği ile iki binanın vurulduğu belirtildi. Deyr Ez Zavr yakınlarında düzenlenen hava saldırısında ise IŞİD'e ait bir binanın tahrip edildiği aktarıldı.

Koalisyon uçakları Irak'ta da Beici ve Felluce'deki IŞİD mevzilerini, birliklerini ve araçlarını hedef aldı. Koalisyona katılan Kanada, ilk hava saldırısını CF-18 savaş uçağıyla Felluce'ye düzenlemiş oldu.

SİNGAPUR DA DAHİL OLDU

Bu arada Singapur hükümeti de bugün yaptığı açıklamada, havadan havaya yakıt ikmali için koalisyona Boeing KC-135R uçaklarıyla askeri destek verebileceğini duyurdu.

kobani-son-durum.20141104094418.jpg
KOBANİ'DE SON DURUM

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, koalisyonun Kobani ve çevresine düzenlediği hava saldırılarında '20 cihatçının öldüğünü' kaydetti.

Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmesiyle kentte çatışmalar da yoğunlaştı.

Geçen hafta sonu, YPG (Halk Savunma Birlikleri) ile ortak hareket eden Peşmerge güçleri, IŞİD'e ilk füze saldırısını düzenledi.

Dün erken saatlerde de YPG'nin, Kobani'nin batısındaki dört köyün kontrolünü yeniden ele geçirdiğine dair haberler gelmişti.

kobani-4-köy-alindi.20141104094004.jpeg

GÖNDERECEĞİZ

Kürdistan Bölge Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, "Kobani'ye yeni bir kuvvet göndermedik. Birkaç gün önce zaten Kobani'ye gittiler. Şimdiye kadar yeni silah göndermedik ancak kuvvetlerimiz orada; muhakkak onlara ağır silah gerekli olacak. Teçhizat gerekli olacak. Göndereceğiz onlara." dedi.

IŞİD ile şimdiye kadar yakın çatışma olmadığını söyleyen Helgurd Hikmet, "Peşmerge ağır silah kullanıyor. Ağır silahlarla saldırıda bulunuyor. YPG bizden ne isterse göndereceğiz. Silah da istese göndereceğiz. Daha önce söylemiştik, Rojava'ya yardım sözü vermiştik. Şimdi bizden ne istenirse yapmaya hazırız." dedi.

YEZİDİLER KURTARILDI

Öte yandan IŞİD'le ilgili bir son dakika haberi de IRAK'tan geldi. Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarınca kaçırılan 234 Ezidi'nin serbest kaldığını açıkladı.

Bölgesel Yönetimin Mülteci İşleri Sorumlusu Nuri Osman, açıklamasında 154 kadın ve sekiz erkek rehinenin IŞİD militanlarından kaçmayı başardığını söyledi. Bazı Ezidi Kürtler için fidye ödenirken, bazıları da Kürt güçlerince kurtarıldı.

Osman, rehinelerin çoğunun evlerine döndüğünü söyledi.

Nuri Osman, IŞİD'in elinde kaç Ezidi'nin olduğunu bilmediklerini kaydetti.