BIST 4.811
DOLAR 19,12
EURO 20,74
ALTIN 1.212,68
HABER /  GÜNCEL

Paralel yapı bürokrasiye nasıl sızdı bomba e-mail

Yazıları nedeniyle Cemaatin kara listesinde yer alan Yükselir, bu kez bir okurun mailini yazısında yer verdi.

Abone ol

Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, bürokrasideki paralel yapılanmayla ilgili bir okurun mailini köşesinde paylaştı.

Paralel Yapı'nın bürokrasinin neresinde ve nasıl yerleştiğini ayrıntılarıyla anlatan maili okurlarına böyle duyurdu:

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

"AK Parti iktidarıyla sağlanan siyasi istikrar sonucu elde edilen sürdürülebilir büyüme ve ekonomik istikrar başarıları nedeniyle Hazine Müsteşarlığı'ndaki kurum içi yapılanma uzun süre görmezden gelinmiştir. Ancak kurum paralel yapı olarak bilinen Gülen örgütünün en iyi kadrolaştığı kurumların başındadır. AK Parti hükümetleri döneminde kuruma alınan uzman yardımcıları ile Hazine kontrolörlerinin önemli kısmı bu örgüte yakın kişilerdendir. Hazine kontrolörleri sayısı görece fazladır, nedeni de sınavı bizzat Kurul'un kendisinin yapması ve Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş'ın Hazine kontrolörü kökenli olmasından kaynaklanmaktadır. Sorular, kurum imamı tarafından sınava gireceklere dershaneler üzerinden servis edilmektedir. 

BAKAN VE MÜSTEŞAR DANIŞMANLARI CEMAATE YAKIN KİŞİLER

Bakan ve müsteşar danışmanlarının neredeyse tamamı cemaate yakın kişiler arasından seçilmektedir. Bu kişiler, daha sonra daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak atanmaktadır. Personel Dairesi başkanı, Hazine kontrolörler kurulu başkanı, hukuk müşavirleri, bazı genel müdür, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının çoğu bu cemaate yakın kişilerdendir.
Çalışanlara ek gelir getiren yönetim kurulu üyelikleri de bunlar arasında pay edilmekte, gelirin bir kısmı da 'himmet' adı altında örgüte bağışlanmaktadır. İşe alınacak kişileri kurum dışından bürokrasi imamı tarafından tespit ederek Bakan danışmanlarına ve personel dairesi başkanına iletir. 

KİT YÖNETİM KURULU ÜYELİKLERİNE ATANIR

Bunlar firesiz şekilde işe alınır. 3 yıl sonra bunların arasından en güvenilir kişiler Müsteşar'a danışman olarak atanır. Yurtdışı mastırından sonra paralel yapı açısından daha güvenilir olanlar Bakan danışmanı olarak atanır. Bunların maddi açıdan rahat etmesi için KİT yönetim kurulu üyeliklerine atanırlar ve lojman tahsis edilir. Bu kişiler kurumdaki her gelişmeden bürokrasi imamını bilgilendirir. Kendilerinin istemediği bir kişinin atama kararnamesi olursa bürokrasi imamı aracılığıyla güvenlik soruşturmasına müdahale edilerek Başbakanlık'tan geri dönüşü sağlanır!"