BIST 4.186
DOLAR 18,83
EURO 20,24
ALTIN 1.141,00
HABER /  GÜNCEL

Kobani çevresine koalisyondan yeni saldırılar

Radikal İslamcı IŞİD ile Kürt güçleri YPG arasında çatışmaların sürdüğü sınır kenti Kobani çevresşndeki IŞİD hedeflerine ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından yeni saldırılar düzenlendiği bildiriliyor.

Abone ol

ABD hava kuvvetlerinin Suriye sınırındaki Kürt kenti Kobani'deki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Kentteki Kürt güçleri Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile çatışan radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Türkiye'ye açılan Murşitpınar sınır kapısını YPG'nin kontrolünden almak için gerçekleştirdiği havan topu saldırılarının adından uçaklar IŞİD mevzilerini vurmaya başladı.

BBC Türkçe'nin Suriye sınırında bulunan muhabiri Çağıl Kasapoğlu ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının iki IŞİD mevzisine hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Kasapoğlu kentte devam eden çatışma seslerinin sınır boyundan duyulabildiğini aktardı.

Associated Press haber ajansı, abonelerine ABD öncülüğündeki hava saldırılarının yarattığı ve Suruç'tan görülebilen patmaların görüntülerini geçti. Suruç tepelerinden çatışmaları izleyenler hava saldırılarının ardından alkışlarla saldırlara destek verdi.

Kasapoğlu, sınıra yakın yerlerde çatışmaların artması üzerine bölgede güvenlik önlemlerinin arttığını bildirdi.

ABD ordusundan yapılan açıklamada ise Cuma ve Cumartesi günleri ğlkenin savaş uçakları tarafından Suriye'de toplam 15 hava saldırısının gerçekleştirilidiği, bunlardan ikisinin Kobani yakınlarında olduğu söylendi. Bu iki saldırıda iki IŞİD mevzisinin vurulduğu belirtildi.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan Kobani'deki Kürt yetkili İdris Nassan Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece ABD ordusu tarafından beş hava saldırısı düzenlendiğini söylemişti.

Irak'ta ve Suriye'de hava saldırıları

ABD ordusu Suriye'de Kobani dışında gerçekleştirilen 13 hava saldırısının birinde Deyr Ez Zor'da IŞİD'e ait bir petrol rafinerisinin vurulduğunu söyledi. Çeşitli noktalara düzenlenen diğer saldırılar da IŞİD'in petrol kaynaklarına yönelik yapıldı.

Ordu Irak'ta da 10 hava saldırısı düzenledi. Saldırılardan beşi Beyci petrol rafinerisinin güneyinde ve batısında meydana gelirken, diğer beşi Musul Barajı'nın batısında meydana geldi. Bu saldırlarda IŞİD'e ait binaların ve savaş mevzilerinin vurulduğu söylendi.

Sınır kapısına IŞİD saldırısı

IŞİD Türkiye saati ile 13.00 civarına kadar sınır kapısının kontrolünü ele geçirmek için birçok kez havan topu saldırısı düzenlemişti.

Suruç'ta tepe bir noktadan çatışmaları izleyen görgü tanıklarından biri BBC Türkçe muhabiri Kasapoğlu'na atılan havanlardan birinin Türkiye ile Suriye sınır hattını belirleyen tren rayları boyunca Türkiye sınırına yakın kısmına düştüğünü söyledi.