BIST 4.505
DOLAR 18,84
EURO 20,19
ALTIN 1.135,59
HABER /  EKONOMİ

Kış lastiği taktırmayan kaç lira ödeyecek?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kış Lastiği Uygulaması Genelgesi 1 Aralık tarihi itibariyle uygulamaya konuldu.

Abone ol

Kış lastiği taktırmadan yollara çıkan sürücüler 519 TL para cezası kesiliyor.

1 Nisan tarihine kadar sürecek olan kış lastiği uygulaması özel otomobiller dışında diğer bütün vasıtaları kapsıyor.

Otomobiller için 54 ilde kış lastiği uygulaması kararı valiliklere bırakıldı. Türkiye’nin birçok ilinde başlatılan denetimlerde Edirne’de yapılmaya başlandı.

Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ilin bağlantı yolları üzerinde denetimlere başladı.
Uygulama kapsamında şehirden çıkış yapan araçların lastikleri ölçüm cihazı ile tek tek kontrol edildi.

BAZI SÜRÜCÜLER TEPKİLİ

Kış lastiğini takmayan sürücülere 519 TL para cezası kesildi. Sürücülerden bazıları trafik uygulamasına tepki gösterdi. Bazıları ise uygulamayı destekledi.
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Ertan Sezen, Ankara güzerahında çalıştığını bu nedenle kış lastiğini mecburen taktığını belirtti.
Sezen, kış lastiği takmayan sürücülerin yolda kaldığını ifade etti.
Savaş Saka isimli TIR sürücüsü ise uluslararası yollarda araç kullandığını, uygulamanın tarihinden önce kış lastiğini taktığını anlattı.
Saka, “Lastiklerimizin hepsini değiştirdik. Yola hazırlıklı çıktım. Uzun yolda araç kullanıyoruz. Kış lastiğinin farkını hissediyoruz. Zaten Avrupa’da lastikler uygun olmadığı müddetçe yürüme şansınız yok. Danimarka’dan geliyorum. Orada aşırı şekilde kar var. Bu lastikler olmadan kesinlikle yürütmüyorlar.” dedi.
Kimi sürücüler ise trafik ekiplerine tepki gösterdi. Kar yağışının olmadığını ve bu nedenle kış lastiği takmanın gerekli olmadığını savundu.