BIST 11.156
DOLAR 33,06
EURO 36,06
ALTIN 2.562,33
HABER /  DÜNYA

Kıdem tazminatları lastikle ödenecek dünya devinden şok karar

Lastik üreticisi Goodyear, ekonomik krizle boğuşan Venezuela'dan çekilme kararı aldıktan sonra çalışanlarının kıdem tazminatlarını lastik vererek ödeme kararı aldı. Lastik fiyatları karaborsada oldukça yüksek fiyattan satılıyor.

Abone ol

Ekonomik kriz yaşayan Venezuela halkına kötü haber bir de dünya devi lastik üreticisinden geldi. Venezuela'daki faaliyetlerini durdurma kararı alan araba lastiği üreticisi Goodyear, çalışanlarına kıdem tazminatlarının bir bölümünü 10'ar lastikle ödeme kararı aldı.

Gıda sıkıntısının yaşandığı ve birçok diğer tüketim malzemesinin bulunamadığı ülkede kaliteli araba lastiği, karaborsada oldukça yüksek fiyatlardan satılıyor.

Birçok uluslararası şirket, ekonomik kriz ve ABD'nin yaptırımları nedeniyle ülkeyi terk etti. Reuters'a göre Goodyear'dan dün yapılan açıklamada, "Hedefimiz Venezuela'daki faaliyetlerimizi devam ettirmekti. Ancak ekonomik koşullar ve ABD yaptırımları bunu imkansız hale getirdiği için üretimi durdurma kararı aldık" denildi.

Daha önce de Kellogg, Kimberley Clark ve bazı havayolu şirketleri Venezuala'dan çekilme kararı almıştı.Venezuela'da 2014'ten beri ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor.

Hiper enflasyon, elektrik kesintileri gıda ve ilaç sıkıntısı nedeniyle şimdiye kadar yaklaşık 2.3 milyon kişi ülkeyi terk etti. Son iki yıldır ABD yönetimi üst düzey yetkililer dahil onlarca Venezuelalıya yaptırım uyguluyor. Trump yönetimi bu kişileri yolsuzluk, uyuşturucu kaçakçılığı ve insan hakları ihlalleriyle suçluyor.