BIST 1.110
DOLAR 7,28
EURO 8,57
ALTIN 452,63
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Kıbrıslı Türk yazar Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Kıbrıs'ta Sevgül Uludağ adlı gazeteci yazar Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Uludağ, 1963-1974 yılları arasında kaybolan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum kayıpların bulunmasıyla ilgili çalışmalarıyla tanınıyor.

Abone ol

Uludağ’ın adaylığını makale yazdığı Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı ile Politis Gazetesi Yönetmeni Dionisis Dionisiu, ortak açıklamayla duyurdu.

İki toplum arasında öncü rol gösteriyor
Açıklamada, “kayıplar konusundaki çok değerli çabalarının yanı sıra, gazeteci yeteneklerini toplumsal sorunların demokratik biçimde çözümlenmesi yönünde kullanarak her iki toplumun bu hassas konuda karşılıklı anlayış geliştirmesinde oynadığı öncü rol nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi” denildi.

Açıklamada, Uludağ'ın Kanada’nın York Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden Doç. Dr. Anna Agathangelu tarafından Norveç Nobel Komitesi’ne 2019 Nobel Barış Ödülü için aday gösterildiği kaydedildi.

Kıbrıs'ta 1963 ile 1974 yılları arasında yaşanan çatışmalar sonucunda 1510 Kıbrıs Rum'u, 492 de Kıbrıs Türk'ü kayboldu. Yapılan kazılar sonucunda 681 Rum ile 246 Türk'ün kimlikleri tespit edildi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Bekçi alımı yapılacak iller kontenjan listesi 2019
Giriş fiyatı açıklandı Ankapark Wonderland Eurasia açılıyor
İmar barışmadı: Antalya'da fırsatçıların yapıları yıkıldı
Ufka Yolculuk sınavı sonuçlar açıklanıyor TC ile sorgulama
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Şanzelize kararı
Çocuğunu okula göndermeme cezası kaç para oldu 2020
Yorumlar 1 yorum