BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

Keşif uçağı Peşmergeleri kızdırdı

Barzani ile Maliki arasındaki gerilim tırmanıyor. Bağdat yönetiminin K. Irak'a keşif uçağı göndermesi Peşmergelerin tepkisini çekti

Abone ol

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Komutanlığı, Irak ordusunu peşmergelerin konuşlandığı bölgelere keşif uçağı göndermemesi yönünde uyardı.

IKBY'nin resmi sitesinde yer alan açıklamada, Peşmerge Komutanlığı'nın Irak ordusunu, ''peşmergelerin konuşlandığı bölgelere insansız hava aracı göndermemesi yönünde'' uyardığı belirtildi.

Açıklamada, Peşmerge Komutanlığı'nın Irak ordusundan ''Yeni bir gerginlik ve olası bir çatışmaya sebep olunmaması için, insansız hava aracı göndermeyi bırakması'' talebinde bulunduğu kaydedildi. 

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, yaptığı yazılı açıklamada, ''18 Aralık'ta Irak Hava Komutanlığı'na ait iki insansız hava aracına, Kerkük'ün kuzeyindeki Kani Dulman bölgesinde uyarı ateşi açılmıştır. Uyarı ateşi Peşmerge Komutanlığı'nın önceden aldığı bir karar doğrultusunda olmayıp, oradaki birliklerin doğal tepkisi olarak gelişmiştir'' ifadesini kullandı.

Peşmerge Bakanlığı'ndan bir yetkili, AA muhabirine, ''Kerkük'ün kuzeyindeki peşmerge birliklerinin konuşlandığı bölgelere bu ay 3 farklı zaman diliminde keşif uçağı gönderildi. Birinci vaka sonrasında Irak ordusu, keşif uçakları göndermemesi yönünde uyarıldı. Uyarılar dikkate alınmayınca ikinci ve üçüncü vakalarda uçaklara ateş açıldı'' dedi.

Irak kaynaklarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Irak Hükümeti ile IKBY arasındaki gerginlik, en son 16 Kasım'da Dicle Operasyon Gücü'nün Tuzhurmatu'da güvenliği üstlenmek istemesiyle doruğa çıkmış, peşmerge gücü ile Irak ordusu karşı karşıya gelmişti. Aracıların çabalarıyla taraflar arasında bir anlaşma metni üzerinde uzlaşılmasının ardından bölgede tansiyon düşmüştü. Ancak Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin uzlaşılan anlaşma metnini imzalamaması gerginliği yeniden tırmandırmıştı.