BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  POLİTİKA

Kemal Derviş parti mi kuracak?

Kemal Derviş'in görev süresinin bitiminde Türkiye’ye gelerek parti kuracağı söyleniyor. Peki bu iddianın sahibi kim?

Abone ol Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş’in görev süresinin bitiminde Türkiye’ye gelerek, parti kuracağı iddiaları bayram molası veren siyaseti hareketlendirdi. Derviş’in yakın çevresi, Kemal Derviş’in yerel seçimler sonrası oluşacak siyasi tablo sonrası parti kuracağını doğruladı.

Kemal Derviş’in Birleşmiş Milletlerdeki görev süresinin bitiminden sonra Türkiye’ye gelerek, part kuracağı iddiaları, bayram molasi veren siyaseti yeniden siyasi kulisleri dalgalandırdı.

Derviş’in yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, Kemal Derviş 16 Aralık Salı günü halen yürütmekte olduğu görevinin gereği İstanbul’a geliyor. Derviş, Güneydoğu’ya Birleşmiş Milletler Fonu’ndan aktarılan 37 milyon dolarlık bütçeye ilişkin gezi gerçekleştirecek. Derviş’in bu gezisi, siyasi çevrelerce aynı zamanda siyasi nabız yoklama turu olarak da adlandırılıyor.

DERVİŞ’İN EKONOMİ’DEKİ ALTERNATİFSİZLİĞİ SÜRÜYOR

Türkiye’de Kemal Derviş’e yakın, ancak aktif siyasetin içinde olan bir yakını yaptığı açıklamada, Derviş’in yerel seçim sonrası CHP’nin oy performansına bakarak, bir siyasi parti kurma kararı aldığını doğruladı.

Aynı kaynak, "Türkiye’deki tüm aleyhte kampanyalara rağmen, Derviş’in ekonomideki alternatifsizliği sürüyor. ABD, AB ve Türkiye’de iş çevrelerinin desteğini alan Derviş, yerel seçimler sonrası büyük olasılıkla partileşme sürecini başlatacak" iddiasında bulundu.

CHP-DSP VE ERİYEN MERKEZ SAĞDAKİ ANAP-DP TABANLARIYLA BÜTÜNLEŞME HEDEFİ

iç ve dış finans çevrelerinin yanısıra sivil toplum örgütlerinin de desteğini almayı planlayan Derviş’in sadece Türkiye’de değil aynı zamanda tüm bölge ülkelerini içeren ekonomik krizden çıkış formülüyle sahaya inmeyi planladığını belirten kaynak, şöyle dedi:

"Kemal Derviş, 29 Aralık yerel seçimlerinde CHP başarısız olursa, CHP-DSP ve eriyen merkez sağdaki ANAP-DP tabanlarıyla bütünleşmeyi hedefliyor.

Ekonomi yönetimi ve krizlerden çıkış projeleriyle tanınan Derviş, kendine hedef olarak Türkiye’nin gelecek süreçte ekonomi yönetimine damgasını vurmak da istiyor. Derviş, olası kuracağı partinin de genel bir yelpazeye oturmasını istiyor."

Öte yandan, CHP yönetiminin Kemal Derviş’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Devlet eski Bakanı Hüsamettin Özkan aracılığıyla bağlantı kurduğu bazı önemli iş adamlarının da devreye girdiğini bildiren aynı kaynak, Derviş’in bu projeye sicak bakmadığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABERLER
Baharattaki büyük tehlike
Çukurcada 2 PKKlı teslim oldu
Çalınınca kilitlenen laptop
Al sana krizden çıkış reçetesi
İranlı albay sırra kadem bastı
4 camide yangın çıktı
Et üzerine bol sodaya dikkat
Baykala soğuk duş
Medyuma cin saldırısı
İşte yeni kimlik kartlarımız
Yorumlar 44 yorum