BIST 8.009
DOLAR 28,91
EURO 31,76
ALTIN 1.901,81
HABER /  GÜNCEL

Kellik tarihe mi karışıyor?

Şimdiye dek dökülen saçların yerine yenisi çıkmayacak diye biliniyordu. Bilim dünyası bu ezberi bozan bir keşif yaptı..

Abone ol

Fare derisinde yeni saç hücreleri çıkarmayı başaran bilim insanları, bunun kelliğe köklü bir çözüm olabileceğini düşünüyorlar.

Saç foliküllerinin bir kez zarar görmesi durumunda, bunların bir daha yenilenmeyeceği düşünülürken, ABD'nin Pennsylvania Üniversitesi'nden bir ekip, tek bir gen sayesinde saçların uzamasının sağlanabileceğini ortaya koydu.

KİLİT GEN BULUNDU

Ekip, yaraların iyileşmesinde önemli bir görevi olan ''wnt'' adlı özel bir genin yeni saç folikülleri üretilmesinde de kilit rol oynadığını belirleyerek, araştırmalarında farelerden aldıkları küçük dış deri tabakası (epidermi) bölümünde kök hücre faaliyetini canlandırdılar ve saç foliküllerinin üremesini sağladılar.

''Wnt'' geninin engellenmesi durumunda, saç folikülü üretiminin durduğunu, ancak canlandırılması durumunda çok sayıda saç folikülü oluşmasının sağlanabileceğini belirten bilim insanları, bulgularının, yalnızca kellik değil, yaraların iyileştirilmesi ve rejenerasyon (yenileme) tedavilerinde de ''yeni bir pencere'' açabileceğini düşünüyorlar.