BIST 4.962
DOLAR 18,63
EURO 19,51
ALTIN 1.053,31
HABER /  DÜNYA

Kayıp Malezya uçağı için flaş gelişme

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, kaybolan uçağın pilotlarının evlerinde arama yapıldığını açıkladı.

Abone ol

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, kaybolan uçakla ilgili genişletilen soruşturmayı derinleştirmek amacıyla 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmed Şah ve 27 yaşındaki yardımcı pilot Farik Abdul Hamid'in başkent Kuala Lumpur'daki evlerinde arama yapıldığını bildirdi.

Pilot Zaharie Ahmed Şah'ın evinden alınan uçak simülatöründe ayrıntılı incelemelerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, polisin uçağın kontrollerini yapan tüm mühendisleri de soruşturma kapsamına aldığı belirtildi.

Açıklamada, olayın aydınlanması için her türlü ihtimalin göz önünde bulundurulacağı, pilot ve ailelerinin geçmişlerinin de araştırıldığı ifade edildi.

Malezya Başbakanı Necip Rezak, havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan uçakla iletişimin kasten devre dışı bırakıldığını dün söylemişti.

12 ÜLKE, 42 GEMİ, 48 UÇAK ARIYOR (TIKLA GÖR) >>

Rezak, uçağın, hava kontrolüyle iletişiminin kesildiği ilk bölge olan Güney Çin Denizi'ndeki çalışmaların sona erdiğini, bundan sonraki çalışmaların Hint Okyanusu'nda yoğunlaşacağını ifade etmişti.

Boeing 777 yolcu uçağının 8 Mart'ta Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmasından bu yana çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

Kaybolmadan önce son kez Güney Çin Denizi üzerinde görülen uçağın, batıda Malakka Boğazı'na doğru rotasını değiştirdiği ileri sürülmüştü.

SİSTEM KASTEN DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ (TIKLA OKU) >>