BIST 5.096
DOLAR 18,80
EURO 20,40
ALTIN 1.163,31
HABER /  EKONOMİ

Kasiyersiz mağaza açıldı! Ödeme bakın nasıl oluyor?

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un ardından Çin'in internet devi Tencent, ülkede ilk kasiyersiz mağazasını açtı. Dükkanı ilk 2 günde 30.000 kişi ziyaret etti. Ödeme de tamamen elektronik ortamla oluyor.

Abone ol

Tencent, 'al ve çık' usulü ile çalışan ilk kasiyersiz mağazasını Şanghay kentinde 20 Ocak'ta açtı. 

Bu ay içinde ABD'li e-ticaret devi Amazon, ABD'de ilk kasiyersiz mağazasını hizmete almıştı. South China Morning Post'un aktardığına göre, Tencent'in mağazasını ilk 2 günde 30.000 kişi ziyaret etti.

'We Life' adlı mağazada alışveriş yapanlar, nakit para veya kart kullanmadan mesajlaşma uygulaması WeChat'in elektronik cüzdanı 'Wechat Pay' ile ödemelerini yapabiliyor.

ÖDEMEYİ NASIL YAPIYORLAR?

Müşteriler, akıllı telefonlarıyla kapıdaki bir QR kodu tarayarak, kullanıcı tanımlama sistemini devreye sokabiliyor ve otomatik olarak ödeme yapabiliyor. Mağazada bulunan tüm ürünler, fiyat ve stok gibi bilgileri depolayan manyetik çipli radyo frekansı etiketleri ile donatılmış durumda.

Tencent, 4 Şubat'a kadar açık kalması planlanan 300 metrekarelik mağazada fiziksel perakende alanındaki ödeme kabiliyetlerini sergileyecek. Mağazalarda kasiyer çalışmasa da zorluk yaşayanlara yardımcı olmaları için personel hazır bulunuyor. Geçen yıl temmuzda Çinli e-ticaret devi Alibaba, Hangzhou kentinde Tao Cafe adlı kasiyersiz dükkanını açmıştı.

Yine ülkenin en büyük parekende şirketlerinden Suning açtıkları kasiyersiz dükkanı ilk 50 günde 10.000'den fazla müşterinin ziyaret ettiğini duyurmuştu. South China Morning Post'a göre Suning şirketi Şanghay'da 2 ya da 3 kasiyersiz mağaza daha açmayı planlıyor.