BIST 1.530
DOLAR 7,74
EURO 9,18
ALTIN 418,31
HABER /  POLİTİKA

Karslı 'Merkez sağın yeni adresi biziz' diyor

Yeni siyasetin partisi Merkez Parti (MEP), 1 Kasım seçimlerinde oy oranını artırıp merkez sağın yeni adresi olmayı hedefliyor.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM

“Mevcut siyaset ilginizi çekmiyorsa yeni siyaset Merkez Parti’de” sloganıyla şimdiye kadar siyasette kullanılan değerleri bir tarafa bırakan Merkez Parti, milliyetçilik ve din temeline dayalı siyasetin aksine “önce insan” anlayışıyla umumi değerlere dayalı bir siyaset izliyor.

Türkiye’de yeni nesil siyasetin merkezi olan Merkez Parti’de her fikirden ve her görüşten insan bulunuyor. DYP, ANAP, CHP, MHP ve DSP gibi bütün partilerden siyasetçiler Merkez Parti çatısı altında birleşti.

Kirlenmemiş, siyaset batağına batmamış, hizmet aşkı ile yanan deneyimli siyasetçilerin yanı sıra siyasi hayata yeni atılan isimler de Merkez Parti’de hizmet veriyor. Merkez Parti’nin kadroların da siyasete girmiş ancak mevcut düzene uymak istemeyen, daha önce muhalefet partilerinde görev alan DSP’li Aydın Tümen, CHP’li Uğur Aksöz, MHP’li Haluk Pirimoğlu ve ANAP’lı İbrahim Çebi gibi deneyimli isimler bulunuyor.

Eski ve yeni siyasetçiler ile işadamlarını bir araya getiren Merkez Parti, ‘her zaman hizmeti ve doğruluğu şiar edinmiş, lider sultası olmayan, dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmayan’ yapısıyla 1 Kasım’daki seçimlerde merkez sağdaki boşluğu dolduracak en güçlü aday olarak öne çıkıyor.

Muhafazakar ancak mevcut iktidar partisinin aksine merkezine dini değil insani değerleri koyan Merkez Parti, cemaatçi oluşumlara prim vermeyen tavrıyla da dikkat çekiyor.

Türkiye’nin yeni oluşumunun lideri

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, partisini herkese eşit davranan, hizmetin, hakkaniyetin ve istikbale ait değerlerin üretildiği bir merkez olarak tanımlıyor. Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, “Biz fikir partisi değiliz, ideoloji partisi değiliz, biz fikirde ittifak etmek mecburiyetinde de değiliz. Bizim dayandığımız kaynak Hak. Bu hayatımızın felsefesi kuvvete dayanmıyoruz, Hakka dayanıyoruz. Kuvvetli olan haklı değildir. Bizde kim haklıysa o kuvvetlidir. Milletin menfaatlerini yükseltmeye gidiyoruz" mesajını verdi.

İç politikada olduğu gibi dış politikada da hukuka tabi olduklarını belirten Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, bugüne kadar yapılan uygulamaların bazılarının iki dudağı arasından çıktığını ve Türkiye’nin yanlış uygulanan dış politikalar yüzünden dünyada yalnızlığı oynayan ülke konumuna düştüğünü savundu. Artan terör olayları için çarpıcı tespitler yapan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı “Devlet samimi olsa, PKK’yı yok etmek için para kaynağını kurutur” dedi.

Merkez Parti (MEP) hakkında:

Merkez Parti (MEP), 7 Temmuz 2014 tarihinde İ.Ü. Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra-İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı tarafından kuruldu. 26 Ocak 2015'te CHP’den istifa eden İstanbul milletvekili Ercan Cengiz’in partiye katılmasıyla 24. dönemde TBMM’de temsil edildi. Türkiye'nin 81. siyasi partisi olan MEP, 7 Haziran’daki genel seçimlerde toplam 20 bin 945 oy aldı. Partinin Türkiye genelindeki oy oranı ise yüzde 0,05 olarak gerçekleşti.

Prof. Dr. Abdurrahim Karslı hakkında:

Merkez Parti’nin kurucu genel başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, 10 Aralık 1964 Erzurum-Horasan’da doğdu. 2002 yılından beri İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra-İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı olan Karslı’nın, hukuk alanında basılmış birçok eseri mevcuttur. Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, batık Egebank ve Yurtbank davalarında bilirkişi olarak raporlar hazırlamış ve birçok batık bankayı tasfiye etmiştir. Bu davalar sonucunda 14 Nisan 2003 tarihinde Üsküdar’daki ofisinin önünde silahlı saldırıya uğramıştır.

17 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında işadamları, bürokratlar, banka müdürleri, kamu görevlileri ve 61. Türkiye Hükümeti kabine üyesi üç bakanın oğullarının olduğu 47 kişinin, "rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık" suçlarını işledikleri iddiasıyla gözaltına alındığı soruşturma hakkında "Yargıya müdahale edildi" diye açıklama yapmıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Cizre çatışma görüntüleri kamerada
Erdoğan MİT Müsteşarı'yla görüştü
Economist: Türkiye'de durum 90'lardan daha kaygı verici
G. Afrika'da insana benzer yeni bir türün kalıntıları bulundu
Selahattin Demirtaş Cizre yolunda dağ başında kaldı
Ayşenur Balcı uyuşturucu krizine mi girdi?
O Özel Harekat polisini PKK mı kaçırdı?
Almanya: AB'nin mülteci kotası 'okyanusta damla'
Twitterdaki olay Kürt resmi bakın ne çıktı?
HDP protestosu Beren Saat'i korkuttu yeni önlem
Yorumlar 2 yorum