BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,72
ALTIN 1.083,96
HABER /  GÜNCEL

Karayılan'dan son dakika PKK'ya hazır olun emri

PKK'nın silahlı kanadının bir numarası Murat Karayılan, çözüm sürecinin olmadığın belirterek tüm PKK'lılara telsizle "Hazır olun" emri verdi!

Abone ol

PKK'nın silahlı güçlerini yöneten Murat Karayılan, uzun mesafeli telsiz aracılığıyla dün PKK'lılara seslendi ve "Hazır olun" talimatı verdi. Karayılan, çözüm sürecinde AK Parti’nin üzerine düşeni yapmadığı için sürecin ilerleyemediğini, durduğunu söyledi. 

AK Parti'nin Kobani’ye karşı sergilediği politikanın, Türk-Kürt ittifakına vurulmuş en büyük darbe olduğunu öne süren Murat Karayılan, "AK Parti’nin Kobani’de yaptığı amiyane tabirle Kürtlere karşı bir kalleşliktir" dedi.

"Gerekirse Türkiye’yi başlarına yıkabilecek güç ve kudrete sahibiz" tehdidini savuran Murat Karayılan, PKK'lılara sürecin hassasiyet ve önemini dikkate alarak her türlü olasılığa göre hazırlıklı olmaları gerektiği talimatını verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ YOK, ÇATIŞMASIZLIK VAR!

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, mevcut yaşanan sürecin bir çözüm sürecinden ziyade bir çatışmasızlık süreci olarak değerlendirmenin daha doğru olacağını söyleyen Murat Karayılan, “Birkaç gün önce AK Parti devletinin yetkilileri Önderlikle görüşme ve diyalog sürecini de askıya aldıklarını ilan ettiler. Bu, arada var olan tek güvencenin de devreden çıkarılması demektir. Eğer bu tutumlarını önümüzdeki günlerde de sürdürürlerse, o zaman biz de hareket olarak bu durumu yeniden değerlendirmek durumunda kalırız. Yani o zaman çatışmasızlık sürecinin de herhangi bir anlamı kalmayacaktır. AK Parti, çözüm sürecini anlamsızlaştırdığı gibi aradaki tek güvence olan Önder Apo’yu da tecride tabi tutarak böylece çatışmasızlığı da anlamsızlaştırmış olur. Bu durumda çatışmasızlık sürecini biz değil kendileri bozmuş olur. Kısaca böylesine hassas ve önemli günlerden geçmekteyiz” dedi.

AK PARTİ KÜRTLERE KALLEŞLİK YAPTI

Karayılan, “Esas itibarıyla ‘İşte Ortadoğu’ya ve Suriye’ye dönük politikaları iflas etti; tümüyle çöktü. En son Kobani’de gelişen direniş bütün gerçekliklerini açığa çıkarttı. Ancak AK Parti Hükümetinin Kobani’ye karşı sergilediği politika, Türk-Kürt ittifakına vurulmuş en büyük darbe olmuştur. AK Parti’nin Kobani’de yaptığı amiyane tabirle Kürtlere karşı bir kalleşliktir. Halkımızın buna karşı tepki göstermesi doğru anlaşılmalıdır. AK Parti, bencil ve çıkarcı davranarak tasarlanan Kürt-Türk ittifakına büyük darbe vurduğu için halkımızın da öfkesi büyük olmuştur” dedi.

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanı Murat Karayılan, PKK'lıra yönelik yaptığı telsiz konuşmasında şunları söyledi:

KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜ MÜMKÜNDÜ

“Aslında Kürt sorununun, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi perspektifi çerçevesinde çözümü mümkündü” diyen Karayılan, Bunun koşulları vardı; halen de vardır. Ancak bunun için TC devleti ve yöneticilerinin çözüm zihniyetine ulaşmaları şarttır. Çözüm için zihinsel altyapının olmadığı bir yerde çözüm diye bir şey de gelişmez. Aslında Önderlik yıllardır devlet bünyesinde demokratik çözümün zihinsel altyapısını oluşturmaya dönük yoğun bir çaba gösteriyor. Bu çabaları halen de sürüyor. Ama pratikte gözüken, öyle bir zihniyetin yeterli düzeye gelmemiş olmasıdır. Aslında 2013 yılı Nevruz’unda Önderliğimizin başlattığı sürecin bir gerekliliği olarak bizler birinci aşamayı Haziran ayına kadar önemli oranda pratikleştirdik. Hazirandan sonra ikinci aşamanın başlaması gerekiyordu. Bu aşama da yasal-anayasal aşamaydı. 

AK PARTİ ADIM ATMADI

Yani adım atma sırası AK Parti Hükümeti’ndeydi. Fakat AK Parti hükümeti ikinci aşamaya geçmedi. Dolayısıyla süreç durdu; ilerlemedi. Yani bu durma 2013 Haziranı’ndan bu yana söz konusudur. Ama buna rağmen Önderliğin tek taraflı zihinsel alt yapı oluşturmaya ve adım attırmaya dönük çok yoğun çabaları pratikleşti” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM DİYE BİR ŞEY KALMADI

Murat Karayılan, çözümün karşılıklı adımların atılmasıyla gerçekleşebilecek bir süreç olduğunu söyledi. Karayılan devamla şunları belirtti: “Şimdi tek taraflı kaldığı için çözüm diye bir şey de kalmadı. Daha önce Hareketimizin yönetimi sürecin bittiğini ve bunu aslında AK Parti’nin bitirdiğini söyledi. Bu doğru; çünkü çözüme dönük adım atılmadı. Tek bir şey yaptılar; bir yasa çıkardılar ama o yasanın gereklerini de zerre kadar uygulamadılar. Kısacası özü itibarıyla atılmış hiçbir pratik adım yoktur. Sürekli seçim hesapları, sürekli oy ekseninde bu soruna yaklaşım olduğu için istikrarlı, ciddi ve tutarlı bir yaklaşım ve bir politika geliştirilmedi. Bu nedenle mevcut yaşanan süreci bir çözüm sürecinden ziyade bir çatışmasızlık süreci olarak değerlendirmek daha doğru olur. 

HASSAS VE ÖNEMLİ GÜNLERDEN GEÇMEKTEYİZ

Hali hazırda bu sürecin daha da kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Karayılan, KCK’nın çatışmasızlık sürecini sona erdirme gibi bir kararı olmadığını ifade etti. Halk Savunma Merkezi Komutanı Karayılan, “Fakat bu çatışmasızlık sürecinin devam etmesinde ve esas olarak bu sürecin sona erip yeni bir dönemin başlamamış olmasında tek neden Önder Apo’nun yarattığı güven ortamıdır. Yani Önder Apo’nun bu konudaki çok anlamlı, değerli çabaları ve onun güvence olarak arada olması durumu, farklı bir sürecin gelişmesini engellemiştir.

Birkaç gün önce AK Parti devletinin yetkilileri Önderlikle (Öcalan) görüşme ve diyalog sürecini de askıya aldıklarını ilan ettiler. Bu, arada var olan tek güvencenin de devreden çıkarılması demektir. Eğer bu tutumlarını önümüzdeki günlerde de sürdürürlerse, o zaman biz de hareket olarak bu durumu yeniden değerlendirmek durumunda kalırız. Yani o zaman çatışmasızlık sürecinin de herhangi bir anlamı kalmayacaktır. AKP, çözüm sürecini anlamsızlaştırdığı gibi aradaki tek güvence olan Önder Apo’yu da tecride tabi tutarak böylece çatışmasızlığı da anlamsızlaştırmış olur. Bu durumda çatışmasızlık sürecini biz değil kendileri bozmuş olur. Kısaca böylesine hassas ve önemli günlerden geçmekteyiz” dedi.

AK PARTİ TEHLİKELİ OYNUYOR

“Esas itibarıyla ‘AKP bu konuda çok tehlikeli oynuyor’ denilebilir. İşte Ortadoğu’ya ve Suriye’ye dönük politikaları iflas etti; tümüyle çöktü. En son Kobani’de gelişen direniş bütün gerçekliklerini açığa çıkarttı“ diyen Murat Karayılan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunun verdiği zorlanmayla ha bire Kürt halkına ve demokrasi güçlerine saldırıyorlar. Önder Apo, 2013 Nevruz‘unda yayımladığı deklarasyonla esasta bir Kürt-Türk ittifakını öngören bir sürecin başlamasını hedefledi. Ancak AK Parti Hükümetini Kobani’ye karşı sergilediği politika, Türk-Kürt ittifakına vurulmuş en büyük darbe olmuştur. AK Parti’nin Kobani’de yaptığı amiyane tabirle Kürtlere karşı bir kalleşliktir. Halkımızın buna karşı tepki göstermesi doğru anlaşılmalıdır. 

SABRIMIZ TAŞARSA OLABİLECEKLERİ AKLIMA BİLE GETİRMEK İSTEMİYORUM

AK Parti, bencil ve çıkarcı davranarak tasarlanan Kürt-Türk ittifakına büyük darbe vurduğu için halkımızın da öfkesi büyük olmuştur. Çünkü Kobani’de sergilenen politika, bir Kürt düşmanlığıdır. Uluslararası güçlerin Kobani’ye destek sunmaması için bizzat Erdoğan’ın elinden gelen her şeyi yaptığını Kürt halkı iyi biliyor. Şimdi de halkımızı, Kürt siyasetini ve özgürlük hareketini tehdit etmektedirler. Erdoğan ‘sabrımızı taşırırlarsa olacakları aklıma bile getirmek istemiyorum’ dedi. Bu ne demektir? Demek ki bir taraftan her gün çözümden söz ederken, öbür taraftan ise en haşin bir şiddeti ve katliamı uygulamaya da kendini hazırlamış bulunuyor. Bunun için Önderliğimizi, Kürt siyasetini ve halkımızı açıkça tehdit ediyorlar. 

TÜRKİYE'Yİ BAŞLARINA YIKACAK GÜÇ VE KUDRETE SAHİBİZ

Ama başta Erdoğan olmak üzere tüm AK Parti yöneticileri şunu bilsin ki, onlar Önder Apo’nun geliştirdiği süreçler sayesinde bugün o mevkilerde bulunmaktadırlar. Yaptıkları düpedüz bir nankörlüktür; gerçekliğe ihanettir. Gerçek şu ki, biz de elimizi kolumuzu bağlayıp seyreder durumda hiç değiliz. 40 yıllık tecrübemiz vardır ve bizim her türlü duruma karşı hazırlıklarımız söz konusudur. Gerekirse Türkiye’yi başlarına yıkabilecek güç ve kudrete sahibiz. Bu ne bir blöf ne de bir tehdittir; onların bu pişkince tehditlerine karşı gerçeğin ifade edilmesidir. Gelecekleri varsa görecekleri de olacaktır. Herkes şunu bilmeli ki, Önder Apo ve Kürt halkı savunmasız değildir. Apocu fedailer mevsim koşullarını gözetmeden her an her türlü göreve hazırdır.”

HER TÜRLÜ OLASILIĞA KARŞI HAZIRIZ

Gelişmeleri izlediklerini söyleyen Karayılan, “Özellikle de önümüzdeki günler büyük önem taşıyor. Karşı tarafın tutum ve tavırları ne olacak; tabii ona bakarak bizler de kararlaşmayı geliştireceğiz. Şimdi onlar muhtemel ki kış koşullarına dayanarak böylece dayatmada bulunuyorlar, güya bize ve Önderliğe geri adım attırma, adeta siyasal hareketi teslim alma, her bir şeylerini eleştirerek, dört bir yandan yönelerek aslında geri adım attırmak istiyorlar. Bu, ‘kamu düzeni’ dedikleri ne ki? ‘Teslim olun, ses çıkarmayın’ demek. ‘Ben öldürürüm, ben vururum, ben egemenim; ne yaparsam yaparım ama siz ses çıkarmayacaksınız, teslim olacaksınız’ anlamını taşıyor. Dayatılan budur. Ama onlar yanılıyor. Bu hareketin 40 yıllık tecrübesi vardır; her türlü olasılığa karşı hazırlığı vardır. Bunun için ‘tehlikeli oynuyorlar’ dedim. Evet, tehlikeli oynuyorlar; bizim için mevsim o kadar da önemli değil. Tamam; mevsim gereği bir kısım güçler devre dışı kalabilir ama halkın gerçek gücü devreye girdiğinde herkes görür neyin ne olduğunu. Bu yüzden Kürt halkını ve Kürt halkının özgürlük hareketini tehdit etmekten vazgeçip akıllarını başlarına almaları gerekiyor“ diye konuştu.

Murat Karayılan, PKK'lılara sürecin hassasiyet ve önemini dikkate alarak her türlü olasılığa göre hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti.