BIST 10.471
DOLAR 32,53
EURO 34,96
ALTIN 2.439,27
HABER /  DÜNYA

Kar fırtınasını abartan yetkili özür diledi

ABD'nin kuzeydoğusunu etkileyen kar fırtınası devam ederken, New Jersey ve New York'taki seyahat yasağı kaldırıldı.

Abone ol

Daha önce yaptığı açıklamada, New York'un ''tarihin en büyük kar fırtınasına maruz kalacağını'' bildiren New York Belediye Başkanı Bill de Blasio düzenlediği basın toplantısında, tehlikenin büyük ölçüde geçtiğini ifade etti.

New York'ta metro ve şehir içi otobüs seferleri yeniden başlarken, seferler sınırlı sayıda ve hafta sonu programına göre gerçekleştiriliyor. Okullar bugün kapalı kalırken, yarın eğitime açılacak.

New Jersey Valisi Chris Christie eyalet genelindeki seyahat yasağını sabah 7.30'dan itibaren kaldırdı. New York Valisi Andrew Cuomo da New York kenti ile Westchester, Nassau, Dutchess, Orange, Putnam, Rockland ve Ulster'deki seyahat yasağının kaldırıldığını açıkladı. New York'un Long Island bölgesinde bulunan Suffolk'daki yasak ise devam ediyor.

Connecticut Valisi Dannel Malloy, Fairfield ve Litchfield'deki seyahat yasağını kaldırdığını bildirdi.

Massachusetts eyaletinde seyahat yasağı bugün de devam ederken, kentteki ulaştırma idaresinin hizmet vermeyeceği belirtildi.

Hartford, Providence ve LaGuardia havaalanlarının hala kapalı olduğu ABD'nin kuzeydoğusunda, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ve Newark Liberty Uluslararası Havalimanı'nın açık olmasına rağmen bu hava alanlarındaki uçuşlar sınırlı ölçüde gerçekleştiriliyor. JFK Havalimanı başta olmak üzere bir çok hava alanında uçak yolcularının, banklarda ve yerlerde uyuduğu görüldü.

George Washington Köprüsü, Lincoln ve Hudson Tüneli dahil, Hudson Nehrinden, acil yardım araçları dışında tüm geçişler kapalı tutuluyor. Amtrak tarafından güneye yapılan tren seferleri yeniden başlarken, kuzeydeki New England bölgesine seferler hala yapılamıyor.

New York'un Long Island bölgesinde 17 yaşında bir gencin hayatını kaybetmesine neden olan fırtına, New Jersey'den Maine'e uzanan bölgede ve çoğunluğu Massachusetts ve Rhode Island eyaletinde olmak üzere toplam 15 bin 500 abonenin sabah saatlerinden itibaren elektriksiz kaldığı bildirildi.

ABD'nin kuzeydoğusunda 7 eyaleti vuran fırtına nedeniyle acil durum ilan eden eyaletlerin sayısı 5'e çıkmıştı. Bir çok bölgede hayat durma noktasına gelirken, yüksek binaların ve gökdelenlerin yoğun olduğu New York'un Manhattan bölgesinde sokaklar tamamen boş kalmıştı.

Alarm zillerini erken çalma özrü

Fırtınanın şiddetinin tarihi boyutlarda olacağını bildiren ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi'nin Philadelphia/Mount Holly Hizmet bölgesine bakan meteoroloji uzmanı Gary Szatkowski, internet üzerinden yaptığı açıklamada bölgesindeki kent ve eyalet yetkililerinden ve halktan,kar fırtınası uyarısı yüzünden özür diledi.