BIST 1.565
DOLAR 7,47
EURO 9,07
ALTIN 442,69
HABER /  SAĞLIK

Kansızlık kanser habercisi mi ? Uzmanlar uyarıyor!

Uzmanlar anemi'nin basit bir beslenme yetersizliğinden kaynaklanabileceği gibi kanser gibi ölümcül bir hastalığın da ilk işareti olabileceğine dikkat çekiyor.

Abone ol

Kendini sürekli yorgun hissettiğini söyleyen bir kişi için çevresinin de ilk aklına gelen durum şüphesiz anemi, yaygın kullanılan ismiyle kansızlık olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Karaca anemi hakkında bilgi verdi.

"ANEMİ KAN MİKTARINDAKİ AZALMADAN KAYNAKLANMIYOR": Anemi'nin(kansızlık), kan miktarındaki azalmadan kaynaklanmadığını söyleyen Uzman Dr. Zahide Karaca kansızlık hakkında şunları söyledi: Anemi, kanımıza kırmızı rengini de veren alyuvarlarımızın içindeki oksijen taşıyan hemoglobin proteininin miktarının azalmasından kaynaklanıyor. Hemoglobin yapımında gerekli 3 besinsel faktör bulunuyor. Bunlar, demir, B 12 vitamini ve folik asit. Bu üçünden birinin olmaması durumunda hemoglobin yapılamıyor. Ancak bu değerler tamamen normalken de kansızlık oluşabiliyor. Kan yapım organı olan kemik iliğinin yeterli çalışmaması ya da hatalı üretim yapması, kanın damar içinde parçalanması ya da bir yerden kan kaybı sonucu anemi ortaya çıkabiliyor. En sık görülen demir eksikliği anemisi özellikle doğurganlık çağındaki kadınları etkiliyor"

"KANSIZLIK ŞÜPHE UYANDIRABİLİR": Kanser ve anemi arasında bir ilişki olup olmadığını belirten Dr. Zahide Karaca, "Hastanın fizik muayenesinde hekim tarafından lenfadenopati, karaciğer ve dalak büyümesi gibi bazı bulgular tespit edilmesi halinde ve hastada ateş, gece terlemesi, kilo kaybı gibi eşlik eden başka şikayetler varsa kanserden şüphelenip araştırılması gerekir. Ayrıca, erişkin erkek hasta ya da menopoza girmiş kadınlar gibi kansızlık olması beklenmeyen hasta grubunda da kansızlık saptanması bu konuda şüphe uyandırabiliyor" ifadelerine yer verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
40 yaş sonrası görülüyordu artık gençlerde de yaygınlaşıyor
Konsensus anketi sonuçları 24 Haziran seçim anketi
Artvin'de 10 kilometre alanda "LSD" karantinası
Türkiye'de ikinci kez oldu: Boşanma davasında çarpıcı karar!
TSK bölgeyi kuşattı! PKK'yı çizdiler
Akşener'den olay sözler! 'Bu Tayyip Bey'in tuzağı'
Zirvenin yapılması için yalvardı mı?
Bakan Soylu: Kandil'in alınması vazgeçilmezimizdir
Irak seçimlerinde flaş gelişme
Erdoğan: Ekonomimiz 24 Haziran'ın ardından yükselişe geçecek
Yorumlar 2 yorum