HABER /  SAĞLIK

Kalp hastalıklarından korunmak için bu önerileri dikkate alın

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nurtaç Özer, kalp hastalıklarından korunmak için tavsiyelerde bulunarak, düzensiz beslenme ve sigaranın kalp hastalıklarını tetiklediğine dikkat çekti.

Abone ol

Stresin hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanımı, diyabet, obezite, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi sebepler kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nurtaç Özer, “Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 25'i kalp damar hastalıklarının etkisi altındadır. Dünya geneline oranla; ülkemizde kalp damar hastalıkları daha sık görülmekte ve tüm ölüm nedenlerinin yüzde 47,73' ünü oluşturmaktadır” dedi.

Kalp hastalıklarından korunmada düzenli beslenmenin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Dr. Özer, “Kalp, sağlıklı beslenme alışkanlığıyla hastalıklardan korunabilir. Düzenli beslenmede ana hedef 3 beyazdan uzak durmak gerekir; bunlar tuz, şeker ve hamurlu gıdalardır. Bunun dışında kalp hastalığına yakalandıktan sonra yine sağlıklı beslenmeye dikkat edilir. Düzenli kontroller aksatılmazsa hasta normal yaşantısına devam edebilir” diye konuştu.

Kalp sağlığı için öneriler
Kalp sağlığı için öneride bulunan Dr. Nurtaç Özer şunları söyledi:
“Katı yağlar ve aşırı tuz tüketmeyin, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun, haftada en az 150 dakika egzersiz yapın, sebze, meyve, lifli besinler ve balık tüketin, düzenli sağlık kontrolü yaptırın.”

ÖNCEKİ HABERLER
Dikkat! Rahim ağzı kanseri en çok cinsel yolla bulaşıyor!
Kış aylarında doğru bir cilt bakımı için uzman uyarıları
Erken doyuyorsanız ve sık sık kusuyorsanız derhal endoskopi yaptırın!
ABD'de kaybolan çocuğu iki gün boyunca bir ayı bakıp korumuş
Hangi öğünlerde ne yemeli işte doğru diyet yapmanın yöntemleri
Öğretmen ek ders ücretleri 2020 saat başına kaç para oldu?
Yorumlar 1 yorum