HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Kader Sevinç'in 'Kırık Ülke'si okurla buluşuyor

Daha önce dizeleriyle Avrupa Anayasası'na katkıda bulunan politikacı/şair Kader Sevinç yeni kitabı 'Kırık Ülke' ile sanatseverlerle buluşacak.

Avrupa Birliği CHP Temsilcisi Kader Sevinç, Şiirden Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı “Kırık Ülke” ile 8 nisan salı günü Beyoğlu Aziz Kedi Kitabevi'nde imza gününde okurlarla buluşacak.  Brüksel’de yaşayan Kader Sevinç'in imza günü saat 19.00’da başlayacak.

“Kırık Ülke” adlı şiir kitabı kısa bir süre önce yayınlanan Şair Kader Sevinç, 8 Nisan’da Galatasaray’daki Aziz ​Kedi ​Kitabevi’nde düzenlenecek imza gününde okuyucusuyla buluşacak.

AVRUPA ANAYASASI'NA KATKIDA BULUNDU

Şiirinde kendine özgü bir dil geliştiren Kitapla aynı adı taşıyan şiirinde “umarsızım, / yankılanmaktan eprimiş utanç, / o eski kırık ülkeyi bir daha düşle” diye seslenen Sevinç, Brüksel’de CHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Avrupalı sosyal demokratların çatı partisi PES’in yönetim kurulu üyesi. Washington DC’deki Johns Hopkins Üniversitesi / SAIS’in akademi üyesi de olan Sevinç
, şiirinin ana omurgasını da “aşk, doğa, bitmeyen bir insanlık sevinci ve insana duyulan sorumluluk bilinci ile” çatıyor.

unnamed-(56).jpgSevinç'in şiirleri No Edebiyat, Başka, Ay, Şiirden, İzmir İzmir, BT Sanat, NAR gibi çeşitli dergilerde ve fanzinlerde yayımlandı. Kader Sevinç, 2009 yılında Brüksel Şairler Grubu’nun girişimiyle bir araya gelen Avrupalı 50 şair ile birlikte Avrupa Anayasası tartışmalarına dizeleri ile katkıda bulundu. “Dizelerle Avrupa Anayasası” şiir kitabı üç dilde yayımlandıktan sonra birçok AB başkentinde okumalarla tanıtıldı.

HEPİMİZİN ÖZEL DÜNYASINDA BİR KIRIK ÜLKE VAR

Brüksel’de Passaporta Sanat Edebiyat Merkezi’nin etkinliklerine de katkı sağlayan Sevinç, Brussels Raw Festivali ve Washington DC Busboys & Poets etkinliklerinde yer aldı. Yurtdışında gerçekleştirdiği bu etkinliklerin yanı sıra Türkiye’deki okurları ile bir araya gelmek için sabırsızlandığını anlatan Kader Sevinç, “Hepimizin özel dünyasında en az bir ‘kırık ülke’si var. Bütün planlarımıza, hayallerimize, bize rağmen kırılan, bizim olan kırık ülke. Bazen onu onarmak için bir ömür harcadığımız kırık ülkelerimiz. İkincisi toplumsal olarak da bugün ülkemizin içinde olduğu durumdan, hangi partiye sempati beslerse beslesin kimsenin mutlu olmadığını düşünüyorum. Herkes için biraz kırık bir ülke artık Türkiye. İşte bugün hepimizin gururla yaşayacağı bir ülkeyi kurmak için yola koyulacağımız hareket noktasındayız.” diyor.

KAPAKTA KENDİ YAPTIĞI YAĞLIBOYA TABLO VAR

"Kırık Ülke" kitabının ön kapağında Sevinç’in kendi yaptığı bir yağlıboya resmi yer alıyor. Arka kapaktaki fotoğraf da Stokholm’de yaşayan ve Nobel ödüllü edebiyatçıların portreleri ile tanınan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök’ün imzasını taşıyor.

Yakında ayrıca Kader Sevinç’in İsveç’ten müzisyen Robert Mehmet İkiz ile ortak çalışması olan bir caz/şiir CD’si de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

Aynı zamanda Şiirden Dergisi’nin yayın kurulunda yer alan şairin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi www.kadersevinc.com adresinde bulabilirsiniz.

unnamed-(55).jpg

KADER SEVİNÇ KİMDİR?

Çocukluğu anne ve babasının görevleri vesilesiyle Gaziantep, Samsun, Kayseri, Nevşehir ve İzmir Foça’da geçen Kader Sevinç, Akdeniz Üniversitesi’nde turizm işletmeciliği eğitimi sürerken Jean Monnet AB programı ve ardından Brüksel CERIS-Paris-Sud-XI Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı ve onur derecesi ile mezun oldu.

Harvard Üniversitesi’nde kısa dönemli iş iletişimi programına katılan Sevinç, akademi ve özel sektörde çalıştıktan sonra 2005 yılında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda danışman olarak görev aldı. Birçok sivil toplum kuruluşuna danışmanlık yaptı.

2008 yılında CHP Avrupa Birliği temsilciğini kuran Sevinç, Avrupa sosyal demokratlarının şemsiye partisi PES’te yönetim kurulu üyesi oldu. 2013 yılında ABD’de Diplomatic Courrier ve Küresel Lider Kuruluşu (YFPP) tarafından “en etkili genç dış politika liderleri” ödülünü aldı.

Washington DC’de Johns Hopkins Üniversitesi’nde SAIS-Transatlantik İlişkiler Merkezi’nde ziyaretçi akademi üyesi olarak bulundu. Brüksel’de Türkiye kökenli çocuklara yönelik Sınıf 1B eğitim programı ve bir düşünce platformu olan Türk Kahvesi Brifingleri’ni kurdu.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın Köşk adaylığı için şok iddia
Erdoğan'ın Köşk adaylığı için şok iddia
MHRS - Hastane randevusu için tıklayın
MHRS - Hastane randevusu için tıklayın
TÜGİAD artık Yunanistan'da
TÜGİAD artık Yunanistan'da
İşte yerel seçimlerin tekrar yapılacağı yerler
İşte yerel seçimlerin tekrar yapılacağı yerler
Borsa, haftaya düşüşle başladı
Borsa, haftaya düşüşle başladı
Sezen Aksu'nun babası kimdir kaç yaşında neden öldü?
Sezen Aksu'nun babası kimdir kaç yaşında neden öldü?
Yorumlar