YAZARLAR

kaçın ergen geliyor

Bir çoğumuzun evinde var,çok tatlılar ama bir o kadarda zorluyorlar.

12- 21 yaş dilimi olarak kabul ettiğimiz ergenlik kavaramı yinebaşlangıç ya da bitiş açısından bireysel farklılıklargöstermektedir. Hatta bu ergenlik süreci cinsiyete göre farklıyaşlarda ortaya çıkıp kaybolabilmektedir.

Çocukluk döneminin bitip üreme faaliyetlerinin canlandığı dönemiolarak algılarız ki bu dönemde fiziksel ruhsal ve davranışsalaçıdan bilişsel alanlarda bir takım değişikliklergözlenmektedir.

Size bağlı dünyanızın parçası olan yavrularımızın birey olmaisteklerinde ısrarı ve kararlığı yaşar ve bu durumla baş etmeyikabullenip öğrendiğimiz zaman dilimidir.

Fiziksel açıdan büyümenin sonlarına dayanan bu dönemdekıllanmanın, terinin bile farklı koktuğu suratın uzayıp burnunbüyüdüğü sivilcelerde bir tarlanın sahibi oluruz

O kendini beğenmezken beğenilme arzusunun girdabında kıvranırdurur. Adeta kurbağa suratların bir gün prens ya da prensesedönüşmesini bekler dururlar

Kendi cinslerinden ördükleri arkadaşlık guruplarını artıkrenklendirip karşı cinsten arkadaşlar dâhil etmeye ona doğruutangaç yönelimler başlamıştır, yeni kavramlar yeni olaylar bazenyüzlerini kızartsa da içinde yaşattıkları dünyayı yanlı ya da ensamimi bulduklarıyla beraber yaşarlar.

Odalara kapanıp akran gıybetleriyle izole bir hayatınoyuncusudurlar artık

Sadece yemekte gördüğünüz çocuğunuzu artık ev gezmesi ya dadışarda nefes almak için yapılan kısada olsa gezilere yanınızdaolmayıp evde yalnız kalabilmenin keyfiyle geçen,  kendiyle başbaşa kalma zamanları vardır artık.

Kendini beğenmeyen fotoğraf çekimlerinde ya yokturlar ya datanınmayacak halde kılıktan kılığa girer, ya da fotoğrafın enmutsuz suratsız siması sizin ergeninizdir

Bu dönemde yeni kelimeler, olaylar onların varlık alanlarınınbulunmaz fırsatıdır, özellikle kız çocuklarının çocukluk yıllarındaözenerek bakıp kaçamak olarak kullandıkları sizin makyajmalzemelerinize oda sahiptir ve bu konuda oldukça cömerttirler.Sizin kıyıp harcamadığınız malzemeler e dansöze para sayar gibisayarlar ve sesinizi çıkaramazsınız.

telefona yapışık hayat süren ergen, internet de hız sınırınıaşar,okul çantası sadece eve gelip giden misafirdir,ağzını açmazhep bir köşede suspus oturur.

Karşı çıkmalar, karşı koymalar, hatta bazı ailelerde fizikselkarşı koymalar bu dönemde sıklıkla karşılaşılabilir.

Sizin doğrularınız öğütleriniz yanında bir arkadaşının ipe sapagelmez anlattıkları daha doğru ve onun aklına yatandır.

Büyükleri sorgular anlamadıklarını düşünüp, uyguladığınız izinkısıtlamalarınız sırf kendine engel olsun diye uydurduklarınızsanır bu onun için yapılan büyük haksızlıktır,

Bu dönemi, sabrınıza göre ağır ya da hafif geçti diyeadlandırırsınız ki bazı durumlarda psikolog yada psikiyatristlereuğradığınızda olur, bu durum gayet normaldir. Sonuçta siz nasıl birergenlik dönemi geçirdiğinizi unuttunuz ve sizin için önemli olanonun güvenliğidir. Bu kadar hızlı büyüdüğünü düşündüğünüz yavrunuzukoruma içgüdüsüyle anne baba olarak yanlışlarda yapma özgürlüğünüzvardır, işte gel sen bunu ergen çocuğa anlat.

Ergenlikte tüm çocuklarımızın karşılaştığı ve onun için önemliolan dönemler vardır, kız çocukların ilk adet durumu, memelerininbüyümesi, sosyal hayatın da kendini kötü hissettikleri bazenkorktukları zamanlardır

Erkek çocuklarında memeleriyle başları derttedir, ilk ergenlikbaşlangıcında meme uçlarının tomurcuk olması ve acıması kendisininkız mı olacağım korkusu yaşarlar, bu deneyim çoğunlukla büyürkenkimseye anlatamadan unuttuğu olumsuz anılardır.

İlk mastürbasyonu ve bunun sonucunda yaşadığı zevk vepişmanlıklar arasında gecen üç beş sene, sonuçta olgunlaşmak kolayolmuyor.

Ergenlik arkasına sığdırılan mazeretler zor zamanlar, anne babaiçin olduğu kadar ergen içinde gecen zor yıllar

Ama bitimiyle oturan ilişkiler ve tekrardan başlayan aile içisosyal ilişkinin tadına doyulmaz, çocuğunuz uzaydan eve dönmüştür,ne alakası var diye başlayan savunmaları hatırlıyorsun, peki ilesüslenince işte o zaman onunda senin de üstünden büyük bir yükkalkar.

Biz bununla ne yapacağız nasıl baş edeceğiz çaresizliğibitmiştir artık

Aslında işin sırrı sadece sakin, saygılı, konuşan, kararlı vetutarlı anne baba olmaktan geçiyor.

Yorumlar3 yorum