BIST 2.468
DOLAR 16,83
EURO 17,61
ALTIN 977,94
HABER /  DÜNYA

Kabe'nin bu görüntüsü şaşırtıyor

Hac sırasında Müslümanların zorlanmaması için Kâbe çevresine geçici iki katlı çelikten halka yapılıyor.

Abone ol

Suudi Arabistan'da 'Kral Abdullah bin Abdülaziz Kâbe'yi Genişletme Projesi' kapsamında revakların kaldırılmasının ardından inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Harem'deki yıkımların ardından tavaf alanının küçülmesi nedeniyle Kâbe çevresine geçici iki katlı çelikten halka yapılıyor. Suudi yetkililer Hac sırasında Müslümanların zorlanmaması için böyle bir çözüm yoluna gidiyor.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Umre için Kâbe'ye gelen Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. Harem'i genişletme projesi kapsamında revakların kaldırılması ve bazı kısımların yıkılmasıyla tavaf alanları büyük ölçüde küçüldü.

2 KATLI ÇELİKTEN BİR YAPI İNŞA EDİLİYOR

Suudi yetkililer Hacca yetiştirilmek üzere Kâbe'nin etrafına 2 katlı çelikten bir yapı inşaa ediyor. Bu sayede umre ve Hac için gelen insanlar, Kâbe etrafında daha rahat tavaf yapabilecek. Geçici tavaf alanının üst katı önümüzdeki günlerde açılacak. Alt katı ise Ramazan'dan sonra Hac dönemini öncesi hizmete girecek. Kabe ve çevresindeki genişletme projesinin tamamlanmasının ardından, Kâbe çevresine kurulan geçici iki katlı çelikten halkalar kaldırılacak.

150 BİN KİŞİ AYNI ANDA TAVAF EDECEK 

Suudi yetkililer genişletme projesi tamamlandıktan sonra saatte 150 bin kişinin aynı anda tavaf imkanı bulacağını bildirdi. Proje kapsamında tavaf alanının genişletilmesi, Misfalah ve Ecyad tarafından Harem'in genişletilmesi, katların ikiden altıya çıkarılması ve Mescid-i Haram'ın meydanları etrafında 63 otel kulesinin inşa edilmesi gibi çalışmalar yer alıyor.

NAMAZ KILANLARIN SAYISININ 1 MİLYONA ULAŞMASI BEKLENİYOR 

Genişletme çalışmalarının üç ana eksen içinde gerçekleştirilecek. Birincisi Harem'in genişlemesiyle namaz kılanların sayısının 1 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. İkincisi dış avlular; lavabolar, koridorlar, tüneller ve giriş-çıkışları hareketlerini düzenleyen diğer destek hizmetleri çalışmalarını içeriyor. Üçüncüsü ise alan hizmetleri, klima, elektrik santralleri, su tesisleri ve diğer çalışmalar. 750 bin metrekarelik alanda yapılacak çalışmalar Harem'in avlularını da kapsayacak. Ayrıca Hacı ve umrecileri Kabe'nin etrafından tavaf alanına taşıyacak yürüme bantların yapımı için bir araştırma yapıldığı öğrenildi.

4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA YAYA TÜNELİ 

Suudi Arabistan Belediye ve Köyişleri Bakanlığı ile Mekke Geliştirme Kurulu Mina'da ki Cemarat köprüsünün (şeytan taşlama köprüsü) kuzeyinden Kabe'nin kuzey avlusuna dağlardan ve yerleşim yerlerinden geçerek 4 kilometre uzunluğunda bir yaya tüneli inşa edecek. Yaklaşık 215 milyon dolara mal olacak tünel sayesinde Cemarat köprüsünden Al-Gazze bölgesine tek bir tünelden sağlanan akışın yoğunluğunu dağıtmak. Tünel inşaatının ise 24 ay sürmesi planlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Çiçek, Erdoğan’la görüşüyor
Çiçek, Erdoğan’la görüşüyor
CHP'nin sitesi hacklendi!
CHP'nin sitesi hacklendi!
Bakanlık’tan sert açıklama
Bakanlık’tan sert açıklama
50 şüpheli için ek süre
50 şüpheli için ek süre
Kadın dilenci prostat olursa
Kadın dilenci prostat olursa
Mısır'da sevindiren gelişme!
Mısır'da sevindiren gelişme!
Üç mahalle Kanal İstanbul zengini olacak
Üç mahalle Kanal İstanbul zengini olacak
Gezi eylemleri: Ali Osman Korkmaz hayatını kaybetti
Gezi eylemleri: Ali Osman Korkmaz hayatını kaybetti
Takım Topuk Yaylası’nda, akıllar Nyon’da
Takım Topuk Yaylası’nda, akıllar Nyon’da
Ateist aile Müslüman oldu
Ateist aile Müslüman oldu