BIST 115.794
DOLAR 6,87
EURO 7,74
ALTIN 397,04
HABER /  GÜNCEL

Kabe revakları İstanbul'da o camiye getiriliyor

Suud hükümetinin yıkmak istediği Kabe’deki Osmanlı revaklarının Çamlıca Camii’nin etrafını çerçevelemesi gündemde.

Abone ol

Hükümet, Çamlıca’ya cami projesinde kararlı. İstanbul ’a kalıcı bir ‘eser’ bırakmak isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ’un simgesi olabilecek cami için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Radikal'den Ömer Şahin imzalı habere göre revakar yapılması planlanan Çamlıca Camisi'nin etrafını çevreleyecek. Kabe’deki revakların Türkiye’ye taşınacağı söyleniyor. Bunun için Suud hükümeti nezdinde görüşmelerin başladığı, cami projesiyle ilgilenen bazı isimlerin de Mekke’ye giderek revakları incelediği gelen bilgiler arasında. 

SEVDA TEPESİ'NE İMAR İZNİ JESTİ Mİ?

Türkiye ’den gelen taleplere karşın Suud yönetimi şu ana kadar revakların taşınmasına sıcak bakmamıştı. Geçen ay Kral Abdullah’ın arazisinin olduğu ‘Sevda Tepesi’ne imar izninin verilmesinin revakların taşınmasının önünü açtığı iddia ediliyor.

Suudi yönetiminin, hacda alan genişlemesi yapmak için revakları yıkma isteği birkaç yıldır tartışma konusu. Türkiye , Osmanlı döneminde yapılan revakların yıkılmasını istemiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette konuyu gündem getirmiş ve revakların yıktırılmayacağı sözünü almıştı. 

FİNANSMANI İÇİN ÇOK SAYIDA İŞADAMININ İSMİ GEÇİYOR

Suudi Kralı, revakların Türkiye ’ye taşınmasına ise yeşil ışık yakmamıştı. Çamlıca’ya yapılacak cami için çalışmalar da hız kazandı. Milyonlarca dolara mal olacak caminin finansmanı hayırsever işadamlarınca karşılanacak. Murat Ülker, Abdullah Tivnikli, Mehmet Torun, Fettah Tamince, Cihan Kamer’in yanı sıra çok sayıda işadamının finansör olarak adı geçiyor. Cami için hayırseverlerin üye olacağı bir dernek kurulacak.

Çamlıca’ya yapılacak cami projesini Gürsoy Grup’un üstlenmesi bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın dün açılışını yaptığı Mimar Sinan Camii’ni de bu grup yapmıştı. Gürsoy Şirketler Grubu, Galata ve Yenikapı Mevlevihanesi restorasyonu ile Mısır Başkonsolosluk binası gibi işlere de imza attı.

ÖNCEKİ HABERLER
Nasıl ağlama krizine girdi
İşte yaşlılığın nedeni bu!
Katliam gibi trafik kazası!
Kontör çetesi bu kez faka bastı!
O saldırgan hastanede öldü!
Kurban bayramı ikramiyesi ödeme günleri kimlerin eksik yatacak?
Yorumlar 2 yorum