BIST 11.090
DOLAR 32,84
EURO 35,67
ALTIN 2.538,62
HABER /  POLİTİKA

Jet referandum hazırlığı

MHP anayasa değişikliği konusunda kendi başına hareket etme kararı aldı. Ak Parti de jet hızıyla referandum hazırlığına başladı.

Abone ol

MHP, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması amacıyla yapılması planlanan anayasa değişikliğinin, AKP’den bağımsız olarak yürütülmesi kararı aldı. AKP ise MHP ile uzlaşamazsa hemen referandum süreci başlatacak.

Ergenekon operasyonundaki son gözaltılar nedeniyle oluşan kutuplaşmaları yakından izleyen MHP kurmayları, önceki gün genel merkezde uzun süren bir toplantı yaptı. Toplantıda anayasa değişikliği konusunda AKP’den bağımsız hareket edilmesi karara bağlandı. Toplantıdan, “MHP’nin AKP ile ortak hareket ettiği yönünde” bir görüntü oluşturulmaması kararı çıktı.

 MHP'NİN ÖNERİSİ
MHP’li kurmaylar; anayasanın 68 ve 69’uncu maddelerinde yer alan ve siyasi partilerin uyacakları esasları düzenleyen hükümlere ilişkin değişiklik paketinin, AKP’den bağımsız olarak hazırlanması konusunda görüşbirliğine vardı.

AKP’NİN PAKETİNİ BEĞENMEDİLER

MHP bu çerçevede, parti tüzel kişiliği yerine “bireysel sorumluluk” ilkesini öngören değişiklik paketini kamuoyuna açıklayacak. MHP’nin taslağında ayrıca, eylem ve söylemleri ile partisini odak haline getiren siyasilerin, yargılanmasına imkan tanıyan düzenlemeler de yer alacak.
AKP’nin basına yansıyan anayasa değişikliği paketinde parti kapatmanın neredeyse imkansız hale getirilerek, eklenecek geçici madde ile DTP ve AKP hakkında açılan kapatma davalarının düşürülmesi önerisi de MHP’de büyük rahatsızlık yarattı.

AK PARTİ'DE RERERANDUM HAZIRLIĞI

AKP’li kurmaylar MHP’nin kendi paketini açıklamasını bekleme kararı aldı. AKP, uzlaşma imkanının olmadığını görürse jet hızla kendi anayasa değişikliği paketini açıklayarak, referanduma gitmeyi kararlaştırdı. Referandumu, “İstikrar mı kaos mu” anlayışıyla gerçekleştirmek isteyen AKP, büyük bir reklam şirketiyle anlaşarak, etkili bir kampanya yapmayı benimsedi.

REFERANDUM SÜRESİ KISALTILACAK

AKP’li kurmaylar, referandumdaki katılım oranını artırmak için tarih olarak mayıs ayı üzerinde yoğunlaştı. Referandum süresini 120 günden 45 güne indirmeyi isteyen AKP’li kurmaylar, bu çerçevede yasa değişikliği de yapacak.

ODAK OLMA KRİTERİ ZORLAŞTIRILACAK

AKP, parti kapatma davası açılabilmesi için, Meclis ya da Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun onay vermesini şart koşmak istiyor. ‘Odak olma’ kriteri de zorlaştırılarak, “yapılan eylemlerin demokratik rejim için tehlike boyutuna ulaşması” koşuluna dönüştürülecek.

AKP’li kurmaylar hazırladıkları anayasa değişikliği taslağına bir geçici madde ekleyerek, “AKP ve DTP hakkındaki davaların düşürülmesi” konusunu tartışmaya devam ediyor.

Kaynak: Akşam