BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  DÜNYA

Japonya'dan İsrail'i kızdıracak Kudüs kararı!

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, İsrail ve Filistin'de temaslarda bulundu. Kono ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımayacaklarını ve kentin statüsüne doğrudan müzakereler yoluyla karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Abone ol

Ürdün resmi, haber ajansı Petra'nın aktardığına göre İsrail ve Filistin'deki temaslarından bir gün sonra Ürdün'e geçen Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Ürdünlü mevkidaşı Eymen Safadi ile bir araya geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla da görüşen Kono, ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımayacaklarını söyledi.

Kono görüşmede ülkesinin ABD'nin Kudüs kararını takip etmeyeceğini ve İsrail-Filistin sorununda 'iki devletli çözümü' desteklediklerini ifade etti.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU: Kudüs'ün statüsü konusundaki anlaşmazlıkların 'doğrudan müzakereler' yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden Kono, iki devletli çözüme ulaşılması için etkili çabaya ihtiyaç olduğunu belirtti.SAFADİ: ABD'NİN KARARI ULUSLARARASI KANUNLARIN İHLALİ

Görüşmede, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili değerlendirmede bulunan Safadi ise söz konusu adımı 'uluslararası kanunların ihlali' olarak gördüklerini ifade etti.

ÜRDÜN'DEN ÇAĞRI: FİLİSTİN'İ TANIYIN!

Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeyi hedefleyen tek taraflı tüm uygulamaları hükümsüz kabul eden uluslararası kararlara uyulması gerektiğini dile getiren Safadi, uluslararası topluma 1967 sınırlarına bağlı olarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin'i tanıma daveti yaptı.
Görüşmede, Filistin meselesinin yanı sıra, Suriye'deki kriz, terörle mücadele ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.