BIST 9.347
DOLAR 31,08
EURO 33,68
ALTIN 2.024,75
HABER /  GÜNCEL

Başsavcılık'tan flaş ByLock açıklaması!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ByLock kullandığı için FETÖ'den gözaltına alınan 11.480 kişiye iradesi dışında yüklemenin yapıldığını ve FETÖ'nün gerçek kullanıcıları gizlemek için bu yönteme başvurduğunu açıkladı. Başsavcı Yüksel Kocaman yönlendirmeyi TÜBİTAK çalışanının yaptığını ve bin kişiye tahliye yolunun açılabileceğini söyledi.

Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ'ndan gündeme bomba gibi düşecek bir son dakika açıklaması geldi. Başsavcılık, 11 bin 480 kişinin GSM numarasının iradesi dışında Bylock'a yönlendirildiğini açıkladı. Başsavcılık'tan yapılan açıklamaya göre FETÖ bu yöntemle gerçek ByLock kullanıcılarına ulaşılmasını engellemek istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman konuyla ilgili bin kişiye tahliye yolunun açılacağını ve yönlendirmeyi TÜBİTAK çalışanının yaptığını açıkladı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA: Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur" denildi.

11 BİNDEN FAZLA KİŞİYE BYLOCK YÜKLENMİŞ

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Detaylı inceleme neticesinde, benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP'sine yönlendirildikleri tespit edilmiştir. Bu karartmayı yapan şüpheliler konusunda soruşturma devam etmektedir.

İşte Mor Beyin yazılımını yapan Kemalettin Cengiz Erbakırcı

DOSYALARIN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR

11 bin 480 GSM numarasıyla ilgili tespitler il başsavcılıklarına, başsavcılıklara iletilmiş, raporlar ilgili mercilerle paylaşılmıştır. Bu gelişmeler ışığında GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir."

Bylock hangi programla nasıl yüklendi?

BİN KİŞİYE TAHLİYE YOLU

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, "ByLock bizim için en büyük delillerden biri. Bu konuda hiçbir değişiklik yok. Mor Beyin yazılımıyla ByLock'a yönlendirildiği tespit edilen ve farklı illerde tutuklu bulunan yaklaşık bin kişinin, haklarında başka hiçbir delil yoksa tahliyesini talep edeceğiz" dedi.

ÇALIŞMAYI TÜBİTAK ÇALIŞANI YAPTI

Cumhuriyet Başsavcısı Kocaman, "Mor Beyin yazılımını yapan Kemalettin Cengiz Erbakırcı, 15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün sonra yurt dışına kaçmış. Eski TÜBİTAK çalışanı Erbakırcı'nın bu işin en büyük sorumlularından olduğunu düşünüyoruz. Bu kişi hakkında soruşturma başlattık, hakkında yakalama kararı çıkarttık" diye konuştu.

Bu 8 program gizlice Bylock'a bağlıyor! İşte Mor beyin yazılımı