HABER /  DÜNYA

Japonya'da rezalet 10 yaşındaki kızı katiline teslim ettiler

JAPONYA'da 10 yaşındaki bir çocuğun yardım çağrılarına cevap verilmemesi küçük kızın ölümüne neden oldu. Banyoda cesedi bulan kızın ölümü ülkeyi ayağa kaldırdı.

JAPONYA'da bir çocuğun yardım çağrısına cevap verilmediğini ortaya çıkması ülkeyi sarstı. Öğretmenine "Babam beni sürekli dövüyor. Bir şey yapamaz mısınız?" diye not yazdıktan bir yıl sonra hayatını kaybeden Mia Kurihara adlı kız çocuğunun ölümü ülkeyi ayağa kaldırdı.

Japon medyasındaki haberlere göre, Mia, Kasım 2017'de okuldaki bir anketi yanıtlarken, "Babam bana sürekli şiddet uyguluyor. Gece yarısı uyandırıp dövüyor, her yerimi tekmeliyor" dedi. Bu uyarı üzerine çocuk, ailesinden alınarak Çocuk Esirgeme Kurumu'na gönderildi.

MEKTUP YAZMAYA ZORLANDI
Aralık 2017'de çocuğun bir yakınının yanına gönderilmesine karar verildi. Baba Yuişiro Kurihara'nın okuldan anketin kopyasını alarak yetkililere dava açma tehdidinde bulunmasından sonra çocuk Mart 2018'de evine döndü. Babanın çocuğu evine dönmek istediğine dair mektup yazmaya zorladığı ortaya çıktı.

CESEDİ BANYODA BULUNDU
2 hafta okula gelmeyen Mia, 24 Ocak'ta Noda kentindeki evlerinde öldü. Çocuğun morluklar içindeki cesedi banyoda bulundu. Defalarca soğuk suya tutulduğu tespit edilen çocuğa otopsi yapıldı ancak kesin ölüm nedeni belirlenemedi.

Mia'nın ölümünden bir gün sonra 41 yaşındaki babası, bu hafta da annesi gözaltına alındı. Babanın, şüphe çekmemesi için çocuğun dışarı çıkmasını yasakladığı belirtiliyor. Çocuğun babasından şiddet görmesine ve okula gelmemesine rağmen hiçbir sosyal hizmet görevlisinin evi ziyaret etmemesi öfke yarattı.

ÖZÜR DİLEDİLER
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "Mia'nın büyük bir cesaret göstererek yaptığı yardım çağrısına cevap veremedik. Ölümü yüreğimizi parçaladı" dedi ve çocuk istismarını ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atacaklarını söyledi. Noda Belediye Başkanı Yo Suziki, "Küçük bir çocuğun hayatını kurtaramadığımız için özür diliyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Okulda ücretli öğretmenlik yapan PKK'lı yakalandı
Osteoporoz nedir bu belirtilerine kesinlikle dikkat edin
Malatya'da 2 otobüs çarpıştı! Ölü ve çok sayıda yaralı bar
Başkan Türel: “Halkımızın arasına göğsümüzü gere gere çıkıyoruz”
Maceracı Murat Yeni'yle ilgili yeni karar!
Okul tatil günleri 2020 2. ara tatil nisan ayının kaçında?
Yorumlar