BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93
HABER /  DÜNYA

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Partinin başkanlığına Suga Yoşihide seçildi

Anadolu Ajansı

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Partinin başkanlığına Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga Yoşihide seçildi. Suga’nın hafta içinde başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor.

Abone ol

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığı seçimlerini Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga Yoşihide kazandı. 

Abe Şinzo’nun ağustos sonunda sağlık sorunları nedeniyle başbakanlıktan ve parti liderliği görevinden istifa etmesi sonrası halihazırda LDP milletvekili, Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga, eski Dışişleri Bakanı ve LDP Politika Araştırmaları Konseyi Başkanı Kişida Fumio ile eski Savunma Bakanı ve LDP eski Genel Sekreteri İşiba Şigeru, LDP lideri olmak için yarıştı.

71 yaşındaki Suga, LDP milletvekilleri ile partinin eyalet temsilciliklerinin oylarının dahil edildiği seçimde kullanılan toplam 534 oyun 377'sini alarak parti liderliğine seçildi.

Parti içi 393 milletvekilinin oylardan Suga’ya 288, Kişida'ya 79 ve İşiba'ya 26 oy giderken, LDP’nin her 47 eyalet temsilciliğinden 3’er oyun dahil edildiği toplam 141 oy, Suga’ya 89, İşiba'ya 42 ve Kişida’ya 10 şeklinde dağılım gösterdi.

Temsilciler Meclisinde (Şuugiin) 16 Eylül Çarşamba günü yapılacak olağanüstü oturumda Suga'nın başbakanlık görevine getirilmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hulusi Akar'dan Kıbrıs mesajı: 74'te ne yaptıysak aynı ruhla her şeyi yaparız
Ferman Toprak kiminle evli eşi Hilal Öztürk kimdir?
Koronaya yakalandı yemek verdi! Tunceli'de köy karantinaya alındı
Fortuna Düsseldorf, Kenan Karaman için 5 milyon euro istiyor
İsrail ilk ülke oldu: Ülke çapında yeniden karantina kararı
Safer ayında yapılacak ibadetler 2 rekatlık namaz nasıl kılınır?
Yorumlar