BIST 2.462
DOLAR 16,83
EURO 17,61
ALTIN 978,18
HABER /  GÜNCEL

İzmit pişmaniyesi Guinnese girdi

İzmit'te düzenlenen''Pişmaniye Festivali''nde 1040 metrelik pişmaniye Guinness rekorlar kitabına girdi.

Abone ol

İzmit Belediyesince bu yıl ilki düzenlenen ''Pişmaniye Festivali'' kapsamında üretilen 1040 metrelik pişmaniye Guinness rekorlar kitabına girdi.

Kocaeli Fuar Alanı'nda Güneş Sahnesi önünde Guinness rekoru için yapılan çalışmalar akşam saatlerinde sonlandı.

Guinness Dünya Rekorlar Ofisi İnsan Kaynakları Uzmanı Kelly Garett, imalatı yapıldıktan sonra serilen pişmaniyelerin bulunduğu parkuru metreyle ölçtü ve parkurda kesinti olup olmadığına yönelik kontrol yaptı.

Garett, ''Türkiye'ye ve İzmit'e hayırlı olsun'' diyerek İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'a sertifika ile üzerinde Guinness'in logosunun bulunduğu tişörtü sundu.

Pişmaniyeyle ilgili ilk deneme olduğunu ifade eden Garett, ''en uzun ve en tatlı rekor İzmit'te kırıldı'' diye espri yaptı.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ''Guinness Rekorlar Kitabına böyle tatlı bir rekorla girmek keyif verici. Dünyada tanınan, İzmit Pişmaniyesini marka olma sürecine soktuk. Bundan sonra pişmaniye isteyen 'İzmit Pişmaniyesi mi?' diye sorduktan sonra isteyecektir'' dedi.

Değerlendirmenin ardından düzenlenen törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İzmit'in önemli bir ürününün düzenlenen festival ve rekor denemesiyle dünyaya tanıtma imkanı bulunduğunu dile getirdi.

Ergün, şöyle konuştu:

''Pişmaniye İzmitliler için önemli bir ürün. Artık Türkiye'de, iç tüketimde artış sağlamamız gerekir. Firmalar gerekli reklamı, kampanyayı yapacak, kaliteden ödün vermeden fiyatlarını makul seviyede tutacaktır. Buna inanıyorum, ama bizim de birer İzmitli olarak yapmamız gereken işler var. Şimdiye kadar üzerime düşeni yapmaya çalıştım. Milletvekili seçildiğimde odamda mutlaka misafirlerime pişmaniye ikram etmeyi bir vazife bildim. Bakanlık görevimde de tüm misafirlerime pişmaniye ve Saray Helvası ikram etmeyi görev biliyorum. Bunu daha çok kişi yaparsa pişmaniyenin tüketimine katkı sağlamış olacak ve pişmaniyemizi daha çok duyurmuş olacağız. Bu sayede daha büyük bir ekonomi meydana gelmiş olacak.''

''TAŞINARAK KIRILAN REKOR 2 BİN 500 KİLOMETREYDİ''

Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, yakın zamana kadar Türkiye'nin doğusundan batısına, batısından doğusuna seyahat eden herkesin İzmit'in içinden geçtiğine dikkati çekerek yolcuların durarak pişmaniyeyle tanıştığını söyledi.

Yolculuk yapanların İzmit Pişmaniyesini ülkenin her köşesine taşıdığını dile getiren Sözer, ''Taşınan mesafe 2 bin 500 kilometredir, yani İzmit Pişmaniyesinin daha önceki rekoru 2 bin 500 kilometredir. Taşınarak kırılan rekor 2 bin 500 kilometreydi. Bu rekor kesintisiz değildi, paketlerle ellerde, çeşitli vasıtalarla taşınan rekordu. Bugün bir ilki dünya rekorlar kitabına giren bir sonucu gerçekleştirdik. Tek parça bin metreyi aşan bir pişmaniyeyi çekmiş olduk. Bugün bir şeyi daha öğrendik, artık 'pişmaniye' değil, 'İzmit Pişmaniyesi'...'' diye konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Kocaeli'nin sporcularıyla, hizmet kalitesiyle her geçen gün yeni rekorlar kırdığını ifade etti.

Bu arada Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin deniz uçağından fuar alanına, içinde çeşitli sponsor firmalarca verilecek hediyelerin yazılı olduğu bin adet küçük pişmaniye paketleri atıldı.


ÖNCEKİ HABERLER
Pakistanda hava saldırısı: 3 ölü
Pakistanda hava saldırısı: 3 ölü
2 bin 150  tane Recep Tayyip var
2 bin 150 tane Recep Tayyip var
Baykalın gezisinde talihsiz kaza
Baykalın gezisinde talihsiz kaza
Geliboluda trafik kazası: 4 yaralı
Geliboluda trafik kazası: 4 yaralı
Vedat Okyar yoğun bakımda
Vedat Okyar yoğun bakımda
İstanbulda elektrik kesintisi
İstanbulda elektrik kesintisi
Şüpheli paketten bebek çıktı
Şüpheli paketten bebek çıktı
Dur ihtirına uymayan vuruluyor
Dur ihtirına uymayan vuruluyor
Lincolnün gelmemesi utanç verici
Lincolnün gelmemesi utanç verici
Adende Hint gemisi kaçırıldı
Adende Hint gemisi kaçırıldı