YAZARLAR

İstifalar ve AK Parti eriyor mu?

Kimseyi gaza, galeyana getirmek için söylemiyorum ama şunu iyi bilesiniz. AK Parti'de bir erime falan yok buna inanın.

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Gazete ve televizyonların haber merkezleri, hangi belediyebaşkanının istifa edeceğine odaklanmışken, bambaşka bir haber düştühaber merkezlerine...

Darbeci Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli, henüz 45 gün öncegetirildiği AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı görevinden istifaettiğini duyurdu.

Dişli'nin açıklama gerekçesi ilginç...

"Partimi ve Sayın Genel Başkanım Recep Tayyip Erdoğan'ıhaksız yere daha fazla yıpratmamayı teminen bu kutlu görevdenistifa ettim" diyor.

İşin doğrusu şu:

Attığı her adımı millete sormasıyla bilinen CumhurbaşkanıErdoğan'ın önüne geçtiğimiz haftalarda bir kaç anket konuldu.O ankette, "Şaban Dişli'yi partideistemiyoruz" diyen tabanın isyanı yer alıyordu.

Bugüne kadar "millete rağmen" siyaset yapmayanCumhurbaşkanı halkın sesine kulak verdi, Şaban Dişli'denistifa etmesini istedi.

Meselenin özü budur.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından halkın aşırı tepkisiylekarşılaşan siyasilerin isimlerini bu köşede alt alta sıralamış,"Bu isimler ya istifa etmeli, ya da görevdenalınmalıdır" demiştim.

Hatta görevden alınacak olan ve  alınması muhtemel olan il veilçe belediye başkanlarının adını da söylemiştim. 

Listenin başında Kadir Topbaş, Şaban Dişli ve Bursa BüyükşehirBelediye Başkanı Recep Altepe vardı. 

O dönemde yazdığım yazılara yorum iliştiren okurlar da bu isimleriistemediklerini defalarca dile getirmişti. 

İstifaların geç gelmesi AK Parti tabanında bir soğukluğa vekırgınlığa neden oldu, burası gerçek. 

Ama bir başka gerçek var ki Cumhurbaşkanı Erdoğan tabandan gelenisyan nidalarına sessiz kalmıyor ve "Siz ne isterseniz oolacak" diyor.

Gecikmenin nedeni, şartların oluşmaması...

Zannım odur ki sorunlu il belediye başkanları istifa ettikten sırayavaş yavaş ilçelere gelecek ve partinin sırtından yük almakyerine, partinin sırtına yük olan ilçe belediye başkanları da birerikişer oturdukları makamları terketmek zorundakalacaklar. 

Ben bu isimlerin kimler olduğunu biliyorum ama geldiğimiz şuaşamada bu isimleri yazmam doğru değil. Vakti zamanı gelincehepimiz kimin gittiğine ve kimlerin yargı önünde hesap vereceğineşahitlik edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasi hayatı boyunca kendisine güvenip oyverenleri hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Sözlerle ifadeedilemeyecek şiddetteki badirelere rağmen onun kaptanlığı verehberliği sayesinde bugünlere geldik.

Ona güvenmeye devam edeceğiz.

Ancak bize düşen bir görev var. Şaban Dişli'nin istifası gösteriyorki Cumhurbaşkanı tabandan gelen eleştirilere fazlasıyla kulakkabartıyor. Toplumun itiraz ettiği noktalara hassasiyetleyaklaşıyor ve gereğini yapıyor.

Yapmaya devam edecek.

Evet; bize düşen, yanlış olduğuna inandığımız konulardakiitirazlarımızı farklı kanallar üzerinden kendisineulaştırabilmek. 

Kamuoyunda AK Parti'nin yaptığı yanlışlardan dolayı hızla oykaybettiği yönünde bir algı operasyonu aldı başını gidiyor.

Ve maalesef bu algı operasyonuna inananlar olduğuna da şahitoluyorum. 

Kimseyi gaza, galeyana getirmek için söylemiyorum ama şunu iyibilesiniz. AK Parti'de bir erime falan yok buna inanın.

Eğer sizler bu algı operasyonuna yenik düşer ve farklı yollarasaparsanız, erime işte o gün başlayacak. Bir başka deyişle AKParti'nin erimesinde başrolü sizler oynamış olacaksınız. 

Daha açık söylemek gerekirse...

Okçular Tepesi'ni terkettiğiniz gün, yenildiğiniz, yeni kahredicianılara ve acılara kapı araladığınız gün olacak. İçimizden elbetteki çürük elmalar çıkacak. Elbette ki içimizde olup yanımızdaolmayanlar, davayı kişisel çıkarları için kullananlarolacak. 

Bunlar zamanı geldikçe temizleniyor, zamanı geldikçetemizlenecek. 

Hep söylediğim gibi, siz sağlam durdukça, bu davanın sancağı yeredüşmez, düşmeyecek. Çünkü hak davasında yenilgi yoktur,imtihan vardır. Önemli olan bizim bu imtihanı nasılvereceğimizdir. 

Yazıyı bitirmeden önce, haddimi aşmadan bir uyarıda bulunayım.

İstifalar gündeme geldiği günden bu yana bazı illerde fitne epeyarttı. Neredeyse her ilde, şan ve şöhret meraklısı ucubeler,"Bizim belediye başkanı da gidici" dedikodularıile ortalığı karıştırmaya başladı.

AK Parti Genel Merkezi'nin, birileri tarafından ve el altındanyaptırılan haberler sonucu medyanın önüne kurbanlık koyun gibiatılan bu belediye başkanlarının hakkını ve hukukunu da korumasıgerekiyor. 

Sadece basit bir açıklama ile, "Falanca ilin belediyebaşkanının istifasının isteneceği konusu gündemimizde yoktur veolmayacaktır" denmesi, bu fitnenin önüne geçmek içinyeterli olacaktır.

Yoksa bu mesele çok kırgınlıklara ve küskünlüklere nedenolacak.

SOSYAL MEDYADA TAKİPİÇİN:

Yorumlar44 yorum