HABER /  GÜNCEL

İşte PKK'nın hain planı! Meğer PKK...

Çözüm süreciyle birlikte Kürt meselesi için çözüme yaklaşılmışken PKK, yine saldırılara başladı.Peki PKK bunu neden yapıyor. Bu sorunun cevabı bu haberde gizli...

Türkiye son günlerde her ilden gelen acı haberler ve terör olaylarıyla sarsıldı. Herkes çözüm süreciyle ilgili büyük bir beklenti içindeyken PKK, Türkiye'ye adeta 1990'lı yılların o çirkin yüzünü tekrar gösterdi. PKK'nın amacı ne? Bu saldırılar PKK'nın ne işine yarayacak. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Naim Demirel bunun sebebini açıkladı.

Suruç patlamasının ardından ülke genelindeki faaliyetlerinin şiddetini arttıran PKK’nın, Türkiye’de gerçekleştirdiği eylemleri ‘iç işleri meselesi’ kavramının dışına çıkarmayı amaçladığını söyleyen Naim Demirel, örgütün gizli planına dikkat çekti.

Demirel, PKK’nın kendisini belli formatlar altına sokarak meseleyi uluslararası bir sorun haline getirmeye çalıştığını söyledi.

TERÖR EYLEMLERİ YENİDEN HAREKETLENDİ

15 Ağustos 1984 yılında Eruh-Şemdinli baskını ile başlayan PKK’nın Türkiye’deki eylemlerinin sona erdirilmesine yönelik olarak 2009’da gerçekleştirilen Oslo görüşmeleri ile çözüm süreci için düğmeye basılmıştı. 20 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önünde meydana gelen patlamada 34 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında ise ülke genelindeki PKK eylemleri yeniden hareketlendi.

ÇATIŞMALAR İTİBAR KAYBETTİRİR

Türkiye’deki eylemlerine devam eden PKK’nın, mevcut çatışmaları uluslararası bir sorun haline getirmeye çalıştığını belirten Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Naim Demirel, “Çatışmaların uzaması uzun vadede Türkiye’ye itibar kaybettirir” dedi.

İŞTE PKK'NIN SİNSİ PLANI

Yaşanan eylemleri Türkiye’nin iç işleri meselesi olarak değerlendirmek gerektiğini ifade eden Naim Demirel, “PKK, uluslararası hukuka göre bir terör örgütüdür ve 30 yılı aşkın süredir devam eden terör eylemleri Türkiye’nin iç işleri meselesidir. Ancak dünyadaki pek çok devlet tarafından terör örgütü olarak adlandırılan PKK, kendisini belli formatlar altına sokarak meseleyi uluslararası bir sorun haline getirmeye çalışıyor.

Türkiye ve PKK’nın meselenin tarafları olması gibi bir durumu söz konusu olamaz çünkü bir yanda meşru olan Türkiye Cumhuriyeti, diğer yanda ise PKK terör örgütü var. Uluslararası hukuka göre bu ikisi taraf değildir. Bu tür ifadelere karşı dikkatli olmamız lazım” diye konuştu.

“KONTROLSÜZ HİÇBİR NOKTA KALMAMALI”

Uluslararası hukuka göre Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet olmasının bir gereği olarak sınırları içerisindeki kalkışmaları bastırması gerektiğini belirten Naim Demirel, “Uluslararası hukuka göre devletin bağımsız egemen otorite, halk ve ülke gibi 3 temel unsura sahip olması gerekir. Türkiye ile PKK’nın arasındaki mücadele bir terör hareketidir.

ULUSLARARASI TOPLUM BU SORUNA EL ATABİLİR

Türkiye’nin uluslararası bir sorumluluğu yoktur. Kanunun kendisine müsaade ettiği sınırlar içerisinde silah kullanarak bu kalkışmayı bastırmak zorundadır. Aksi takdirde bunun sonu kontrol kaybına ve meseleye uluslararası toplumun el atmasına kadar gidebilir. Bir ülke, toprakları içerisinde iğne ucu kadar otoritesiz alan bırakamaz. Dolayısıyla devlet meşru zemin içinde güç kullanmak pahasına da olsa başka hiçbir güce müsaade edemez. Aksi halde devlet kalitesi sorgulanmaya başlanır. Bu nedenle devletin kontrolü bırakmaması gerekir” dedi.

“TÜRKİYE’YE İTİBAR KAYBETTİRİR”

Çatışmaların uzamasının başka anlamlar taşıyabileceğine işaret eden Naim Demirel, “Çatışmaların uzaması uzun vadede Türkiye’ye itibar kaybettirir. Silahlı çatışmaların değerlendirilmesinde kullanılan silahların ağırlığı ve çatışmaların uzun süre devam etmesi de uluslararası ilgiyi oraya çeker. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, hiçbir noktasını kontrolsüz bırakmalıdır ve çatışmalar hızlıca sonlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD: IŞİD operasyonlarında ayrıntıları görüşüyoruz
ABD: IŞİD operasyonlarında ayrıntıları görüşüyoruz
İki tane kelle almadan ölmek yok
İki tane kelle almadan ölmek yok
Gündemdeki Yarbay Mehmet Alkan ilk kez konuştu!
Gündemdeki Yarbay Mehmet Alkan ilk kez konuştu!
CHP'de hangi milletvekilleri aday yapılmayacak?
CHP'de hangi milletvekilleri aday yapılmayacak?
Seçim hükümeti nedir? Partilere düşen bakan sayısı
Seçim hükümeti nedir? Partilere düşen bakan sayısı
Tam 2 bin 700 yaşında deniyor Antalya'ya gelen turistlerin ilgi odağı oldu
Tam 2 bin 700 yaşında deniyor Antalya'ya gelen turistlerin ilgi odağı oldu
Yorumlar 19 yorum