YAZARLAR

İstanbul'u kim kazanır?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin il başkanlarıyla yaptığı yerel seçimlerle ilgili stratejisini açıkladı.Önce o stratejinin ne olduğuna göz atalım, sonra detayları konuşuruz.

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanlarıyla yaptığı yerelseçimlerle ilgili stratejisini açıkladı. Önce o stratejinin neolduğuna göz atalım, sonra detayları konuşuruz. 

CHP lideri diyor ki:

"Öyle adaylar bulacaksınız ki diyelim ki HDP’nin oyunun daçok yoğun olduğu Esenyurt’ta, bizden bir başkan çıkar, HDP kimliğiçok öne çıkmamış ama Kürt kimliği ile saygın bir kişi bulursanız oda başkan yardımcısı olur.

İyi Parti’den birisi de genel sekreter olur. Burada bütünamaç belediyeyi bir şekilde almak. Birlikte haraketedeceğimiz İyi Parti, HDP, Saadet Partisi var. Bir arayagelinebilir, tek aday çıkarılabilir. Bu yerelin kendi koşullarınagöre saptanması gereken bir çalışma olacak."

Evet, strateji böyle...

Dikkat ederseniz CHP lideri stratejinin detaylarını anlatırken,İstanbul'un Esenyurt ilçesinden özellikle bahsediyor. ÇünküEsenyurt, İstanbul'da seçimi kimin kazanacağınıbelirleyecek kilit ilçe rolü oynuyor.

"Bu da nereden çıktı?" diyeceğinizibiliyorum. Onun için bu ilçeyle ilgili son seçim sonuçlarınıdikkatinize sunmak istiyorum.

AK Parti'nin aldığı oy oranı yüzde 39,4.
CHP'nin aldığı oy oranı %22,7.
HDP'nin aldığı oy oranına dikkat. Yüzde %22.
MHP'nin oy oranı %8,5.
İyi Parti yüzde 5,9, Saadet Partisi ise yüzde 1 oyalmış.

Toplamda 450 bin kişinin oy verdiği, HDP'nin 101 binün üzerinde oyaldığı bir ilçeden bahsediyoruz. Ve burada bir isim üzerindenittifak yapmaları durumunda, muhaliflerin oyu yüzde 51'in üzerindegörünüyor. 

Daha doğrusu en az yüzde 51 olarak görünüyor. 

Çünkü ilçede herkesin sevdiği, Doğu kökenli ve Kürt bir adaybulunması durumunda AK Parti'nin oylarının yüzde 35"lere kadarineceği tahmin ediliyor.

Bir önceki sonuçta CHP ile yaptığı ittifak nedeniyle büyük tepkitoplayan İyi Parti aynı hatayı tekrarlar orasını bilemem.Şahsi kanaatim, Meral Akşener'in bu kez Kemal Kılıçdaroğlu'nunaklıyla hareket etmeyeceği yönünde...

Ama ne olacağını kestirmek güç.

AK Parti'nin burada yapması gereken şey, Esenyurt'taki seçmenkitlesinin nabzını çok iyi tutmak. Ve muhaliflerinstratejisine aynı strateji ile cevap vermek.

Yani Doğu kökenli ve Kürt halkının sevgisini, sempatisini kazanmışbir adayla sahaya çıkmak. 

Doğu ya da Güneydoğu kökenli olmayan ve Kürtlerin sıcak bakmadığıbir ismin aday gösterilmesi durumunda Esenyurt'u HDP ya da CHP'liadayın kazanması işten bile değil. 

Meseleye sadece Esenyurt üzerinden bakmam size tuhaf gelebilir. Amadediğim gibi Esenyurt bu işte lokomotif görevi görüyor. 

Esenyurt dışında Esenler, Okmeydanı, Gaziosmanpaşa, Sultançiftliği,Sancaktepe gibi ilçelerde benzeri ittifaka gidilmesi, ortalama 500-600 bin oy demektir ki zaten bu rakam, İstanbul'da seçimi kiminkazanacağını belirleyecek orandır!

Yorumlar26 yorum