BIST 10.471
DOLAR 32,78
EURO 35,09
ALTIN 2.450,82
HABER /  GÜNCEL

İstanbullu'nun köprü çilesi bitiyor!

Bakım onarım çalışmaları tamamlanan Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü, yarın trafiğe açılacak.

Abone ol

18 Haziran'da başlayan ve İstanbul trafiğini zaman zaman durma noktasına getiren Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsündeki bakım çalışmalarında sona gelindi. 24 saat 3 vardiya şeklinde sürdürülen çalışmalarda, 8 şeritli köprünün her etapta 2 şeridi trafiğe kapatılarak çalışmalar sürdürüldü. Tamamlanan bakım çalışmalarının ardından İstanbullular'ın trafik çilesi sona erecek.

Köprüdeki son çalışmaları yerinde denetleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Saat 13.00‘dan beri köprü üzerinde olduğunu söyleyen Soluk, “Bugün ayın 21’i ve saat 17.20 itibariyle çalışmalarımız tamamlanmış durumda. Avrupa yakasına doğru olan asfaltlama çalışmaları 17.20 itibariyle bitti. Buradaki sıcaklık yaklaşık 240 derece civarında bu kendiliğinden ortam sıcaklığına ininceye kadar bekleyeceğiz. Yarın öğleye kadar ayın 22'sine ortam sıcaklığıyla eş değer haline geldiğinde bu köprü üzerindeki bariyerlerimizi, borularımızı, elektrik kablolarımızı toplayacağız. Üzerimizde bulunduğumuz kesimin süpürmesi yapılıp, işaretlenmesi yapıldıktan sonra inşallah yarın akşamüzeri trafiğe açacağız” dedi.

Bayram dönüşü için alınan tedbirlere de değinen Soluk, “Sayın Bakanımız bunu basına sözlü ve yazılı olarak açıklamışlardı. Başbakanımızın talimatıyla, sayın bakanımızın bakanlar kuruluna teklif ettiği kararnameyle otoyollarımızda bayram süresince ücretsiz olarak hizmet veriyor. Diğer bayramlardan farklı olarak kandıra kavşağından Gebze'ye kadar İstanbul istikametine akan trafiğin 6 şeridini de İstanbul istikametine verdik. Gebze'ye kadar devam eden 6 şerit Gebze'de dört şeride düşüyor. Belki orada ufak bir 'şişe boynu' oluşuyor. Fakat 500 m 1 km sonra orası açılıyor, Kavacık’a kadar herhangi bir trafik sıkıntısı yok. Kontroller için birazdan o tarafa doğru hareket edeceğim” diye konuştu.